Неверојатни сезони, живот и култура

Best of Japan

Добредојдовте во Јапонија!

tokyo sapporo kyoto sendai osaka hiroshima fukuoka hokkaido hokkaido2 tohoku tohoku2 kanto kanto2 chubu chubu2 kansai kansai2 chugoku chugoku2 shikoku shikoku2 kyushu kyushu2 okinawa okinawa2 okinawa3 aomori iwate akita miyagi yamagata fukushima nigata toyama ishikawa fukui nagano gifu mie shizuoka yamanashi aichi gunma tochigi ibaraki saitama chiba tokyo2 kanagawa kyoto2 shiga osaka hyogo nara wakayama tottori shimane okayama hiroshima yamaguchi tokushima kagawa ehime kochi fukuoka saga nagasaki kumamoto oita miyazaki kagoshima

Кликнете на град, префектура или регион за да ја видите статијата. Доколку не можете да кликнете на картата, кликнете на копчето подолу и изберете го градот, префектурата или регионот што сакате да го видите.

 

слики

Храмот Кијомизура во Кјото = AdobeStock 1

слики Кјото

2020 / 6 / 3

Фотографии: Храм Кијомизура во Кјото

Најпопуларните туристички атракции во Кјото се храмот Фушими Инари, храмот Кинкакуџи и храмот Кијомизудера. Храмот Кијомизудера се наоѓа на падините на планина во источниот дел на градот Кјото, а погледот од главната сала, која е висока 18 метри, е спектакуларен. Ајде да одиме на виртуелно патување до храмот Кијомизудера! Фотографии на храмот Кијомизудера во Кјото Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Храмот Кијомизудера во Кјото = Шатерсток во Кјото = Shutterstock Kiyomizudera Temple во Кјото = Shutterstock Карта на Kiyomizudera Temple [мапа адреса = "Храмот на Кијомизудера" width="100%" height="353px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3Pet" the class="-dEN" border-map dp-map-centred" zoom="4" dragable="true" controls="true"] Ценам што читате до крај. Назад на "Best of Kyoto„Поврзани објави: Фотографии: Храмот Кодаиџи во Кјото Фотографии: Нанценџискиот храм во Кјото Фотографии: Магијата на храмот Рурикоин во Кјото Фотографии: Есенски бои во храмот Тофукуџи, фотографии од Кјото: Храмот Даитокуџи во Кјото - Светот на Зен во хармонија со природата Кјото ! 26 Најдобри атракции: Фушими Инари, Кијомизудера, Кинкакуџи и сл. Фотографии: Храмот Еикандо Зенрин-џи-храм со најубави есенски бои Фотографии: Кралскиот дворец во Кјото (Кјото Гошо) Фотографии: Традиционално Кјото во лето Слики: Цреши цветаат во Кјото Фотографии: Река Камогава во Кјото Фотографии: Есенски лисја во Кјото

Прочитај повеќе

Фотографии од села покриени со снег1 Ширакваго

слики Дестинации за снег

2020 / 5 / 30

Фотографии: села покриени со снег во Јапонија

Би сакал да ја споделам со вас сценографијата на снежните села во Јапонија. Ова се слики од Ширакава-го, Гокајама, Мијама и Оучи-јуку. Еден ден, ќе уживате во чистиот свет во овие села! Фотографии на села покриени со снег Ширакаваго (Префектура Гифу) Ширакаваго, Префектура Гифу Ширакаваго, Префектура Гифу Ширакаваго, Префектура Гифу Карта на Ширакаваго [адреса на мапа = "Shirakawago" width="100%" height="500px" api="AIzaSyDvqvBqvaRF87b" ="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Гокајама (Префектура Тојама) Гокајама, Префектура Тојама Гокајама, Префектура Тојама Карта на Гокајама [мапа адреса="Gokayama" width="8%" height="3px" api="AIzaSyDvB4bpqAqs_d8wlvYARF100obRvaO500PEN87" theme="дискретна" class="dp-light-border-map dp-map-centered" зум "8 " draggable="true" controls="true"] Мијама (Префектура Кјото) Мијама, префектура Кјото Мијама, Префектура Кјото Карта на Мијама [мапа адреса = "Мијама, Кјото" width="8%" height="3px" api= "AIzaSyDvB4bpqAqs_d8wlvYARF100obRvaO500PEN87" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Ouchi-juku (Фу кушима префектура) Оучи-џуку, префектура Фукушима Оучи-џуку, префектура Фукушима Карта на Оучи-јуку [адреса на мапа = "Оучијуку, Фукушима" ширина = "8%" height = "3px" api="AIzaSyDvB4bpqAqs8PRF100EN500" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="87" draggable="true" controls="true"] Што да носите кога ги посетувате снежните села Ценам што читате до крај. Назад на „Снежни дестинации“ Поврзани објави: Фотографии: планината Фуџи покриена со снег 8 најдобри снежни дестинации во Јапонија: Снежниот фестивал Ширакаваго, Џигокудани, Нисеко, Сапоро... Фото: К-автомобили во Јапонија Фото: Сакура- цвета црешата Фотографии од Јапонија: Михару Такизакура - Најдобрата цреша во Јапонија! Фото: San'in - Мистериозна земја во која останува старомодна Јапонија! Фотографии: Нара - Античка престолнина на Јапонија Добредојдовте во Јапонија! Уживајте во 8 прекрасни фотографии! Фотографии: Четири сезони на Камикочи Фото: Одаиба во заливот Токио Фото: Хакодате Фото: Храмот Исе Џингу ...

Прочитај повеќе

Убаво утро во лето, Хокаидо, Јапонија = Штурсток

слики Хокаидо

2020 / 6 / 4

Фотографии: Бии и Фурано во лето

Најпопуларните туристички дестинации во Хокаидо во лето се Биеи и Фурано. Овие области, лоцирани во центарот на Хокаидо, имаат груби рамнини. Таму цветаат шарени цвеќиња. Гледајќи ја промената на природата на оваа рамнина ќе ви го излечи умот. Што се однесува до Биеи и Фурано, веќе напишав неколку статии. Како и да е, повеќе би сакал да ја запознаам убавината на летната ливада, па тука ќе ја сумирам фотографската карактеристика. Ве молиме погледнете ги следните написи за Биеи и Фурано. Прекрасна земја во лето Изгрејсонце во Биеи, Хокаидо, Јапонија = Адобесток Фарм со убави цвеќиња во шарениот рид во Биеи, Хокаидо, Јапонија = африкански невен, Salvia splendens цветаат во линии на виножито во познатите и прекрасни панорамски цветни градини Шиканокаики , Јапонија = Шатерсток Лаванда, шарлах мудрец цвет на Sunrise Park, Furano, Hokkaido, Japan = Shutterstock A Woman Standing in Lavender Field at Tomita Farm, Furano, Hokkaido, Japan = Shutterstock Други прекрасни погледи во Biei и Furano Прекрасен рид на Biei cho, Hokkaido = Adobe Stock Ken & Mary tree, познато место во Biei-cho, Hokkaido Japan = Shutterstock Цвет на сончоглед во Хокусеи но Ока Тенбо парк во Хокаидо, Јапонија = Shutterstock сино езерце на градот bieishirogane = Shutterstock сино езерце од Bieishiroganeish = AdobeStock Вечер во Хокаидо Вечер пејзаж. Biei Hokkaido, Japan = Shutterstock зајдисонце во Biei, Hokkaido, Japan = Shutterstock Убаво зајдисонце во Biei, Hokkaido, Japan = Shutterstock Maps Biei [map address="Biei, Hokkaido" width="100%" height="300px" api=" AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Furano [мапа адресака.идо" ..

Прочитај повеќе

Фотографии од Гион = Штурсток 1

Кјото

2020 / 6 / 2

Фотографии: Гејша (Маико и Геиџи) во Гион, Кјото

Јапонија сè уште има „гејша“ култура. Гејшите се жени кои со цело срце ги забавуваат своите гости со јапонски танци и песни. Гејша е сосема поинаква од куртизанската „Оиран“ која постоела во периодот на Едо. Во Кјото, гејшата се нарекува „геиги“. Младите чирак гејши се нарекуваат „маико“. Неодамна, жените кои работеле за компанијата може да станат гејши. Претходно неколку пати интервјуирав гејши. Тие научија многу интелектуални и деликатни манири и се вредни наследници на традиционалната култура. Во Кјото се одржуваат настани во пролет и есен каде што можете да гледате како танцуваат гејши. Гејшите исто така играат активна улога на фестивалот Гион во јули. Ве молиме пробајте ја културата на гејши! Фотографии од Гион Гион [адреса на мапа = "Гион, Кјото" width="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="" class="dp-light-border-map dp-map-centred" zoom="12 " dragable="true" controls="true"] Ценам што читате до крај. Назад на "Best of KyotoПоврзани објави: Фотографии: Царската палата Кјото (Кјото Гошо) Фотографии: Традиционално Кјото во лето Фото: Храмот Кодаиџи во Кјото Фото: Цреша цвета во Кјото Фото: Храмот Кијомизудера во Кјото Фото: Реката Камогава во Кјото Фото: Фотографии на Нанзенџи Храмот во Кјото : Фестивалот Џидаи Мацури во Кјото Фотографии: Фантастичното осветлување „Ханатуро“ во Арашијама, Кјото Фото: ...

Прочитај повеќе

Храмот Кинкакујџи во Кјото, Јапонија = Штурсток

слики Кјото

2020 / 6 / 3

Фотографии: Kinkakuji vs Ginkakuji -Кој е вашиот фаворит?

Што ви се допаѓа повеќе, Кинкакуџи или Гинкакуџи? На оваа страница, дозволете ми да ги претставам прекрасните фотографии од овие два храма кои го претставуваат Кјото. За повеќе информации за Кинкакуџи и Гинкакуџи, ве молиме погледнете ги написите подолу. Фотографии на храмот Кинкакуџи и Гинкакуџи во Кјото, Јапонија = Храмот Шаттерсток Кинкакуџи во Кјото, Јапонија = Храмот Шутерсток Гинкакуџи во Кјото, Јапонија = Храмот Шаттерсток Гинкакуџи во Кјото, Јапонија = Храмот Шутерсток Кинкакуџи во Кјото, Јапонија = Храмот Шутерсток Кинкакуџи во Кјото, Јапонија = Јапонија = Shutterstock Kinkakuji Temple in Kyoto, Japan = Shutterstock Ginkakuji Temple in Kyoto, Japan = AdobeStock Kinkakuji Temple in Kyoto, Japan = Shutterstock Map of Kinkakuji [map address="Kinkakuji" width="100%" height="300px" api= "AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="12" draggable="true" controls="true"] Карта на Гинкакуџи [мапа адреса"G ="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="12" dragable="true" controls="t ] Ценам што читате до крај. Назад на "Best of Kyoto„Поврзани објави: Фотографии: Храмот Кодаиџи во Кјото Фотографии: Историски ридски патишта во Кјото-Санеј-зака, Нинеи-зака итн. Фотографии: Фестивалот idидаи Мацури во Кјото Фотографии: Цветовите на црешата во Кјото Фотографии: Царската палата на Кјото (Кјото Гошо) Фотографии: Кифуне, Курама, Охара во зима - Шетајќи низ северен Кјото Кјото! 26 Најдобри атракции: Фушими Инари, Кијомизудера, Кинкакујуи итн. Фотографии: Нара - Античката престолнина на Јапонија Фотографии: Гејша (Маико и Геиџи) во Гион, Фотографии од Кјото: Традиционално Кјото на летни фотографии: Снежни покриени села во Јапонија Фотографии: Којасан

Прочитај повеќе

Поглед на пристаништето од Мотомачи во Хакодате = Adobe Stock

слики Хокаидо

2020 / 5 / 28

Фотографии: Хакодате

Хакодате во јужниот дел на Хокаидо е покриен со снег од јануари до март. Ајде да одиме на виртуелно патување до Хакодате! Ве молиме погледнете ја следната статија за детали. Фотографии од Хакодате Ноќен поглед од планината Хакодате = Шатерсток Зимска глетка од планината Хакодате = Планината Шатерсток виден од пристаништето Хакодате = Шаттерсток Градот Хакодате виден од падината на Мотомачи = Шаттерсток Градски трамвај сообраќа во градот Хакодате = градот Хакодате во градот Хакодате зима Канемори Ака Ренга Соко во Хакодате = Шатерсток Хокодате Утрински пазар во близина на станицата Хакодате Сад за морска храна на утринскиот пазар Хакодате = Шаттерсток Прекрасно осветлен Горјокаку = Прекрасно осветлен Горјокаку = Шатерсток Има прекрасен уживање во планината Хакодате Шутерсток на планината Хакодате Шутерсток скијање и сноуборд во паркот Онума во предградијата на Хакодате = Shutterstock Карта на Хакодате [мапа адреса = "Хокодат" ширина = "100%" height="500px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" class="d -border-map dp-map-centred" zoom="8" dragable="true" controls="true"] Ценам што читате накрај. Назад на „Најдоброто од Хакодате“ Поврзани објави: Хакодате! 7 најдобри туристички атракции и работи што треба да ги правите : Фотографии од Јокохама: Фотографии на Којасан: Села покриени со снег во Јапонија Фотографии: Прекрасната Окинава ...

Прочитај повеќе

JR Тадами линија во префектурата Фукушима = Штуртокток 10

слики Fukushima

2020 / 6 / 3

Фотографии: Линијата Тадами во префектурата Фукушима

Ако сакате да уживате во прекрасните јапонски погледи на селата од возот, ви ја препорачувам линијата JR Tadami во западната префектура Фукушима. Линијата Тадами се протега од Аизу-Вакамацу, антички град во кој можете да ја почувствувате самурајската култура на Јапонија, низ планините. Фотографии од линијата Tadami JR Tadami во префектурата Фукушима = Shutterstock JR Tadami Line во префектурата Фукушима = Shutterstock JR Tadami Line во префектурата Фукушима = Shutterstock JR Tadami Line во префектурата Фукушима = Shutterstock JR Tadami Line Фукушима Префектурата Фукушима = = Пикста Ј.Р. " api="AIzaSyDvB100bpqAqs_d300wlvYARF87obRvaO8PEN8" theme="дискретна" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="3" draggable="true" controls="true"] Ценам што читате до крај . Назад на "Best of Fukushima"Поврзани објави: Фотографии: Село Оучијуку во префектурата Фукушима Фотографии: Парк Ханамијама во префектурата Фукушима Префектура Фукушима! Најдобри атракции и работи што треба да се направат: Фотографии Михару Такизакура - Најдоброто цреша во Јапонија! Фотографии: Светилиштето Исе inguингу во префектурата Мие: Фотографии Каназава во префектурата Ишикава: Светилиштето Мотоносуми во префектурата Јамагучи Фотографии: Остров Гункањима во префектурата Нагасаки Фотографии: Светилиштето Тогакуши во префектурата Нагано Фотографии: Долина Бивако во префектура Шига Фотографии: Фотографии на префектурата Такахихо во Мијагаки: Снежни покриени села во Јапонија

Прочитај повеќе

Фестивал на горење на планини Beppu = Шутрстрок

слики Оита

2020 / 6 / 16

Фотографии: Beppu (1) Прекрасно сјае жешко пролетно одморалиште

Бепу, кој се наоѓа во источниот дел на Кјушу, е најголемото јапонско одморалиште со топли извори. Кога ќе го посетите Бепу, прво ќе се изненадите од топлите извори што никнуваат овде-онде. Кога ќе погледнете над градскиот пејзаж на Бепу од ридот, како што можете да видите на оваа страница, пареата се крева насекаде. Тие во никој случај не се оган. Во текот на ноќта, овие пареи светат и светат убаво. Фотографии на Beppu Карта на Beppu [мапа адреса = "Beppu, Oita" width="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="discreet" class="dp-light-border-map-map-map- центриран" зум = "9" влечење = "вистински" контроли = "точно"] Ценам што читате до крај. Ве молиме погледнете ги другите фотографии. Назад кон „Најдоброто од Бепу“ За мене Бон KUROSAWA Долго работев како главен уредник за Nihon Keizai Shimbun (NIKKEI) и моментално работам како независен веб-писател. Во NIKKEI бев главен уредник на медиумите за јапонската култура. Дозволете ми да воведам многу забавни и интересни работи за Јапонија. Ве молиме погледнете ја оваа статија за повеќе детали. Поврзани објави: Фотографии: Beppu (4) Уживајте во топли извори во различни стилови! Бепу! Уживајте во најголемото јапонско одморалиште со топли извори! Фотографии: Beppu (3) Ајде да посетиме различни пеколи (Jigoku) Фотографии: Beppu (2) Прекрасните промени на четирите годишни времиња! : Хаконе -Препорачана област со топли извори во близина на Токио Фото: Зима во скијачкиот центар Нисеко во Хокаидо -Уживајте во снегот во прав!

Прочитај повеќе

Михару Такизакура во префектурата Фукушима

слики Fukushima

2020 / 5 / 30

Фотографии: Михару Такизакура - Најдоброто цреша во Јапонија!

Ако ме прашате кој е најубавиот цвет на цреша во Јапонија, би рекол Михару Такизакура во префектурата Фукушима. Дрвото Михару Такизакура е старо повеќе од 1000 години. Оваа прекрасна цреша одамна е заштитена и сакана од локалното население. Ајде да одиме на виртуелно патување за да го цениме Михару Такизакура! Фотографии на Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Шатерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Шаттерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Шаттерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Префектурата Фукушима Шутерсток Префектура = Шатерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Шаттерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Шатерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Шаттерсток Михару Такизакура во префектурата Фукушима = Адресата на Шаттерсток во префектурата Фукушима = Адреса на Шатерсток во префектурата Фукушима " width="100%" height="500px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" dragable="true" контроли „точно“] Ценам што читаш до крај. Назад на "Best of FukushimaПоврзани објави: Фотографии: Парк Ханамијама во префектурата Фукушима Фотографии: 11 Клучни зборови за целосно уживање во цветовите на јапонските цреши Фотографии: села покриени со снег во Јапонија Фотографии: планината Јошино -30,000 црешови дрвја цветаат во пролет! Фото: Којасан Шрингу Фото: Исе во префектурата Мие Фото: Каназава во префектурата Ишикава Фотографии: Сан'ин - Мистериозна земја во која останува старомодна Јапонија!

Прочитај повеќе

Клисурата на Такачихо во есен = Штурток

слики Мијазаки

2020 / 6 / 2

Фотографии: Такакихо во префектурата Мијагаки

Такачихо е мистериозна земја позната како дом на јапонската митологија. Се наоѓа во планинската област на префектурата Мијазаки во источниот дел на Кјушу. Градот сè уште ги задржува митските точки и танците Кагура поврзани со нив. Познат е и по прекрасното море од облаци во есен. А најпопуларното туристичко место во овој град е клисурата Такачихо. Ајде да направиме виртуелно патување до Такачихо со многу фотографии! Фотографии од Такачихо Такачихо во префектурата Мијагаки = Shutterstock Такачихо во префектурата Мијагаки = ADobeStock Такачихо во префектурата Мијагаки Такачихо во префектурата Мијагаки = Шаттерсток Такачихо во префектурата Мијагаки = во префектурата Мијагаки Карта на Такачихо [мапа адреса = "Такачихо, префектура Мијазаки" width="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="pdiscreet" class="-derma-plight- -centred" zoom="9" dragable="true" controls="true"] Ценам што читате до крај. Назад на „Најдоброто од Мијазаки“ Поврзани објави: Фотографии: Озе во префектурата Гунма Фото: долина Бивако во префектурата Шига Фото: Каназава во префектурата Ишикава Фото: Парк Ханамијама во префектурата Фукушима Фото: Храмот Исе Џингу во префектурата Мие Фото: Островот Гункагаџимаки Фотографии од префектурата: Светилиштето Тогакуши во префектурата Нагано Фотографии: Светилиштето Мотоносуми во префектурата Јамагучи Фото: Линија Тадами во префектурата Фукушима Фото: замокот Шури во префектурата Окинава Фотографии: Мацуе во префектурата Шимане Фотографии: замокот Хиконе во префектурата Шига

Прочитај повеќе

Одете на Фотографии

 

Порака од уредникот:

Ви благодариме што ја посетивте „Best of Japan“! Моето име е Бон Куросава и мојата цел е да дадам корисни информации на кои им се потребни посетители на надеж и на оние што се заинтересирани за Јапонија. Овие статии, слики и видео ќе ви дадат уникатен вкус на Јапонија. Се надевам дека преку „Best of Japan„Ќе се чувствувате поблизу до Јапонија и ќе имате подобра идеја за тоа што можете да очекувате.

 

Уживајте во Јапонија на оваа страница!

Оваа страница е најдобро гледана од компјутер. Некои видеа може да не се репродуцираат од вашиот паметен телефон. Како и да е, од вашиот паметен телефон сè уште можете да пристапите до статии кои ви ги даваат најновите информации за Јапонија. Надворешни врски од оваа веб-страница можат да се користат и за ваша корист.

Постојат многу страници што ја воведуваат Јапонија. Иако оваа страница штотуку започна, ќе продолжам редовно да ја ажурирам нејзината содржина.

Кога сакате да научите за Јапонија или ви треба нешто интересно за да прочитате „Best of Japan”Е твојата најдобра опција!

 

Мени на оваа страница

Од која страница сакате да ја истражувате Јапонија?

Lifeивот и култура

Lifeивот и култура

2020 / 5 / 31

Јапонски живот и култура! живеат во хармонија со природата и луѓето

Од тука би сакал да ве запознаам со јапонскиот живот и култура. Мислам дека клучниот збор за разбирање на јапонскиот живот и култура е „Хармонија“. Затоа, би сакал да ги сумирам јапонските живот и култура од оваа гледна точка на „хармонијата“ на оваа страница. „Хармонија“ која се базира на јапонскиот живот и култура Каква слика имате за Јапонија? Од некои луѓе, Јапонија се чини дека е многу тешка земја за разбирање. Јапонија може да биде „Галапагос“ во одредена смисла. Во островска земја далеку од континентот, негувано е единствено живеење и култура. По доаѓањето во Јапонија, многу луѓе се изненадени од животот и културата што се развиле како Галапагос. Додека се развиваат огромни градови како Токио и Осака, богатата природа на четирите сезони ги поздравува посетителите. Традиции како што се светилишта, сумо и кабуки сè уште остануваат, но новите култури како што се анимација, косплеј, роботи итн се раѓаат една по друга. Земја во која сите контрадикторни работи се симбиотски. Тоа е Јапонија. Ако кликнете на сликата подолу, ќе бидете донесени во светот на јапонската мистериозна хармонија. Подготвив разни страници, затоа ве молиме посетете многу страници и забавувајте се. Хармонија со природата Хармонија со луѓето Традиција Современост Препорачани видеа во кои се воведува јапонскиот живот и култура Јас ве ценам дека читате до крај. Назад кон дома За мене Бон КУРОСАВА Долго време работев како виш уредник за Нихон Кеизаи Шимбун (NIKKEI) и моментално работам како независен веб-писател. На NIKKEI, бев ...

Прочитај повеќе

Шума од бамбус. Азијка облечена во јапонски традиционален кимоно во шумата Бамбуо во Кјото, Јапонија = шалтер

Интереси

2020 / 5 / 27

20 Најдобри работи што треба да се прават во Јапонија и како да направите резервации

Постојат многу работи во кои можете да уживате на вашето патување во Јапонија. Меѓу нив, за какви работи имате намера да го изградите вашиот план за патување? На оваа страница, набројав што можете да уживате во Јапонија. Кликнете на сликата на предметот што ве интересира и добиете подетални информации. Основни информации за резервација билети и патувања неидентификуван странски турист облечен во кимоно, национална традиционална носија на Јапонија што шета во храмот Сенсоџи, славниот храм во Токио, Јапонија = затворен часовник Пред да објасните што треба да уживате во Јапонија, ве молиме да бидете свесни за една основна информација вашето патување прекрасно. Тоа е за тоа како да резервирате разни билети и патувања. Ја воведувам оваа точка во следната статија, затоа ве молиме пријавете се ако сте заинтересирани. 20 најдобри работи што можете да ги уживате на вашето патување во Јапонија Потоа, подолу, ќе ги набројам 20-те работи што ви ги препорачувам. Ако кликнете на секоја слика, можете да се преселите во соодветната статија. Јапонска храна Купувајќи снежни дестинации Црешови цвеќиња Цвеќиња Две млади јапонски девојки седат на подот на црвениот килим за да видат и уживаат во есенското шарено зеленило во јапонската градина во храмот Енкоџи, Кјото, Јапонија. Еве го сентот Ринзаи Зен и многу познат за време на есенската сезона = Заеднички лисја Есенски лисја Јапонски градини Онсен (Hotешка пролет) Animивотни и риби Пешачење Косплеер како ликови на јапонскиот фестивал на косплај. Коплејлерите често комуницираат за да создадат субкултура и поширока употреба на терминот " cosplay “, Осака, Јапонија = фестивали за забавни паркови и тематски паркови за затворање ...

Прочитај повеќе

Хакодате, популарен град во Хокаидо = Штурсток

Дестинации

2020 / 6 / 18

Најдобри туристички дестинации во Јапонија! зима, пролет, лето, есен

На оваа страница, имам страници за воведување индивидуално во различни делови на Јапонија. Можете да отидете на страниците со гледање на менито и кликнување на насловите што ве интересираат. Сепак, ги наведов овие страници подолу. Погледнете го следново и доколку има страница од ваш интерес, кликнете на неа и одете на таа страница. Бидејќи Јапонија е многу широка земја на север и југ, Хокаидо на север и Кјушу и Окинава на југ се сосема различни. Се надевам дека ќе ја најдете вашата омилена Јапонија на мојата страница. 10 најдобри патувања: Каде би сакале да одите? Ако сакате да прегледате какви се местата за разгледување во Јапонија, прочитајте ја следната страница. Најдобри дестинации кога патувате во Јапонија Најпопуларните дестинации во Јапонија се следниве. Погледнете ги сликите на слајдовите и кликнете на кое било место за кое сте заинтересирани. Следниве се поврзани статии по региони. Хокаидо препорачани дестинации Сапоро Хакодате Фурано / регионот Биеи Тохоку (североисточен дел на Хоншу) Препорачани дестинации Сендаи (префектура Мијаги) Товада, Оирасе (префектура Аомори) Аизвавакамацу (префектура Фукушима) Канто област (околу Токио Какава) Препорачани дестинации (Префектура Канагава) Регион Чубу (Централен Хоншу) Препорачани дестинации Mt. Fuji (Јаманаши, префектура Шизуока) Ширакаваго (префектура Гифу) Каназава (префектура Ишикава) Регион Кансаи (околу Кјото и Осака) Препорачани дестинации Кјото (Префектура Кјото) Нара (Нара (Нара) ) Осака (префектура Осака) Регион Чугоку (Западен Хоншу) Препорачани дестинации Хирошима (префектура Хирошима) Мијаџима (префектура Хирошима) Матсуе (Шимане ...

Прочитај повеќе

сместување

сместување

2020 / 5 / 28

Како да резервирате сместување во Јапонија!

Има луѓе со најразлични чудни хоби. Всушност, сакам да ги споредувам страниците за резервација на хотелот. Кога закажувам хотел, го проверувам со многу страници за резервации и го резервирам со страната за која бев убеден. За мене со такво хоби чувствувам дека има туристи кои користат места за резервација што не можам многу да им препорачам. Затоа, ќе запознаам за местата за резервација на хотели што им се препорачуваат на сите со правење страница различна од „Best of Japan"од сега. На оваа страница, ќе запознаам некои од местата за резервација на хотели што ги препорачувам. За детали за сместување во Јапонија, како што се хотел, Рјакан, Миншуку, ве молиме, видете ја следната статија. Кликнете на секоја слика, страницата за резервација ќе биде прикажано на посебна страница 2 Најдобри страни за споредување на места за сместување во резервации во Јапонија Постојат навистина многу страници што можете да резервирате хотел или Рјакан во Јапонија. е „страници за споредување“ каде што можете да ги споредите плановите за сместување на многу места за резервација на хотели.Странс TripAdvisor Ако сакате да најдете сместување што е соодветно за вас во некој град, како што се Токио или Кјото, препорачувам прво да се проверите на TripAdvisor. многу позната страница за споредување.Овој веб-сајт има две предности.Прво, со користење на TripAdvisor, можете да соберете информации за најценети хотели и слично во градот каде што одите. Второ, можете да најдете најевтино сместување план за одење ...

Прочитај повеќе

транспорт

транспорт

2020 / 6 / 3

Превоз во Јапонија! Railелезнички пас на Јапонија, Шинкансен, аеродроми итн.

Кога патувате во Јапонија, можете многу ефикасно да се движите комбинирајќи шинкансен (воз куршум), авион, автобус, такси, изнајмување автомобили и сл. Во тој случај, купувањето на „Japan Rail Pass“ би било многу разумно. На оваа страница, ќе воведам преглед на нив. Оваа страница е прилично долга. Ако кликнете на копчето "покажи" во секоја ставка, деталните скриени содржини ќе бидат прикажани. ве молиме искористете ја содржината на содржината. Може да се вратите на врвот со притискање на копчето со стрелка на долниот десен дел од оваа страница. Јапонски железнички премин Официјална веб-страница на „Јапонски железнички премин“. Кликнете на него и ќе се прикаже на посебна страница Со кликнување на сликата ќе се прикаже оваа мапа на официјалната веб-страница на Japan Rail Pass на посебна страница За Ако планирате да патувате во Јапонија користејќи JR возови како што е Shinkansen, можеби ќе сакате да купите „Јапонска железничка патека“ пред поаѓање. Јапонски железнички премин (исто така најчесто наречен JR Pass) е многу ефективен железнички премин што ЈР го нуди за странски туристи. Можете да возите многу на Jink Shinkansen и редовно експресно и слично. Цената на Japan Rail Pass е, на пример, 33,000 јени по лице (7 дена, тип на обичен автомобил). Во Јапонија, потребни се околу 28,000 јени за едно лице да оди напред и назад меѓу Токио и Осака кај Шинкансен. Ако користите многу JR, Japan Rail Pass ќе стане ваш многу моќен „пријател“. Подолу е ...

Прочитај повеќе

 

Препорачани статии / подготовка

Дозволете ми да воведам неколку написи на оваа страница.

сместување
Како да резервирате сместување во Јапонија!

Има луѓе со најразлични чудни хоби. Всушност, сакам да ги споредувам страниците за резервација на хотелот. Кога закажувам хотел, го проверувам со многу страници за резервации и го резервирам со страната за која бев убеден. За мене со такво хоби, чувствувам дека има туристи ...

Консиерж да им ги дава документите на гостите на хотелот = shutterstock
Како да резервирате и купувате билети и тури во Јапонија! Сумо, Бејзбол, Концерт, активности ...

Ако не учествувате на турнеја која делува со голема група и патувате слободно со пријателите или семејството во Јапонија, како резервирате и купувате билети за спортски натпревари и концерти. Или како аплицирате за тури, како што се активности? Постојат страници за резервација ...

транспорт
Превоз во Јапонија! Railелезнички пас на Јапонија, Шинкансен, аеродроми итн.

Кога патувате во Јапонија, можете да се движите многу ефикасно со комбинирање на шинкансен (куршум воз), авион, автобус, такси, изнајмување автомобили и сл. Доколку додадете патување со Шинкансен во вашиот маршрута, тоа ќе биде пријатна меморија. Во тој случај, купувањето „Јапонски железнички премин“ би било многу разумно. На оваа страница, ќе ...

 

Препорачани статии / дестинации

Хакодате, популарен град во Хокаидо = Штурсток
Најдобри туристички дестинации во Јапонија! зима, пролет, лето, есен

На оваа страница, имам страници за индивидуално запознавање во различни делови на Јапонија. Можете да отидете на страниците со гледање на менито и кликнување на насловите што ве интересираат. Сепак, ги наведов овие страници подолу. Погледнете го следново и дали има страница од вашите ...

Премин Шибуја во Токио, Јапонија = Adobe Stock
Најдобри работи што треба да се направат во Токио: Асакуза, Гинза, Шинџуку, Шибуја, Дизни итн.

Токио е главен град на Јапонија. Додека традиционалната култура сè уште останува, современата иновација постојано се одвива. Ве молиме, посетете го Токио и почувствувајте ја енергијата. На оваа страница, ќе запознаам туристички области и места за разгледување места, особено популарни во Токио. Оваа страница е многу долга. Ако ја прочитате оваа страница, ...

Есенски лисја на Рурикоин, Кјото, Јапонија = Adobe Stock
Кјото! 26 најдобри атракции: Фушими Инари, Кијомизура, Кинкакуји итн.

Кјото е прекрасен град кој ја наследува традиционалната јапонска култура. Ако одите во Кјото, можете да уживате во јапонската традиционална култура до содржината на срцето. На оваа страница ќе ги запознаам туристичките атракции кои се особено препорачани во Кјото. Оваа страница е долга, но ако ја прочитате оваа страница за да ...

 

Препорачани статии / интереси

Шума од бамбус. Азијка облечена во јапонски традиционален кимоно во шумата Бамбуо во Кјото, Јапонија = шалтер
20 Најдобри работи што треба да се прават во Јапонија и како да направите резервации

Постојат многу работи што можете да уживате при вашето патување во Јапонија. Меѓу нив, за какви работи имате намера да го изградите вашиот план за патување? На оваа страница, набројав што можете да уживате во Јапонија. Кликнете на сликата на производот за кој сте заинтересирани и ...

Снежен ид, алтернативна рута Tateyama Kurobe, Јапонија - Shutterstock
12 најдобри снежни дестинации во Јапонија: Ширакаваго, Јигокудани, Нисеко, снежен фестивал во Сапоро ...

На оваа страница, би сакал да запознаам за прекрасната снежна сцена во Јапонија. Во Јапонија има многу снежни области, па затоа е тешко да се одлучат најдобрите дестинации за снег. На оваа страница, ги сумирав најдобрите области, главно на места популарни кај странските туристи. Јас ќе го споделам ...

Цвеќиња на цреши и гејша = Шутрсток
Најдобри места за цреши од цреши и сезона во Јапонија! Замокот Хиросаки, планината Јошино ...

На оваа страница, ќе воведам места за разгледување со прекрасни цветови на цреша. Бидејќи Јапонците садат цвеќиња на цреша тука и таму, многу е тешко да се одлучи за најдобрата област. На оваа страница, ќе ве запознаам со областите каде што патниците од странски земји можат да уживаат во јапонските емоции со цветови на цреша. ...

 

11 основни информации што треба да ги знаете пред да патувате во Јапонија

Јапонските суштества што се појавуваат во ова слајд шоу сигурно ќе ви пренесат корисни информации!

Најдобро време за посета на Јапонија

Основи

2020 / 5 / 30

Кога е најдобро време да ја посетите Јапонија?

Кога е најдоброто време од годината за патување во Јапонија? Одговорот зависи од целта за патување. Можеби сакате да ги видите познатите цветови на цреша во Јапонија? Ако е така, препорачувам да доаѓам во Јапонија во текот на месец април. Можеби сакате да видите прекрасни снежни предели? Обидете се да ги посетите Хокаидо, Тохоку или Нагано од јануари до февруари. Ако сакате да уживате во есенските лисја, најдобро е околу ноември. Ако видите есенски лисја во Хокаидо, најдобро е околу октомври. Оваа статија ги истакнува најубавите карактеристики на секоја сезона. Пролет - март, април, мај: Сезона на убави цвеќиња планина. Фуџи, Јапонија = Неофила на Adobe Stock на морскиот парк Хитачи, Ибараки, Јапонија Пролетното време во Јапонија е во месеците март, април и мај. Последните 3 недели од март, како и првите 3 недели од април се идеални периоди за патување во пролет. Студентите ја завршуваат учебната година, а возрасните кои работат сеуште се на работа. Јапонската учебна година започнува во април и завршува следната година во март. Цветовите на црешата обично цветаат во текот на двонеделниот период помеѓу учебната година. Во зависност од тоа каде одите во Јапонија, скоро секогаш ќе можете да најдете фестивал на цветни цреши на кој ќе присуствувате. Пролетното време е одлично во текот на денот, но ноќите веројатно ќе бидат уште малку студени Лето - јуни, јули, август: Се препорачуваат хокаидо и летни фестивали Шарено цветно поле и сино небо во Шикисаи-но-ока, Бие, Хокаидо, .. .

Прочитај повеќе

Јапонски јазик

Основи

2020 / 5 / 30

Јазик! 3 работи што треба да ги запомните кога зборувате со јапонците

Многу јапонци не се добри во користењето англиски јазик. Поради оваа причина, луѓето кои доаѓаат во Јапонија не можат да комуницираат добро со Јапонците. Странците понекогаш се прашуваат како да побараат помош од некого кога ќе се изгубат или кога им требаат информации. Кога одат во мал град или село, тие не можат лесно да комуницираат со луѓе во ресторан или дури и хотел. Во Јапонија, Што можете да направите за да комуницирате со луѓето во Јапонија? Ги препорачувам следниве три работи. Да речеме „Сумимасен“ Кога за прв пат зборувате со јапонка што не ја познавате, прво треба да ја користите следната јапонска фраза. „Сумимасен“ Ова има слично значење како „Извини“ или „Извини (што те вознемирувам)“ на англиски. На јапонски јазик, оваа фраза се користи доста често. „Сумимасен“ може да се користи и како „благодарам“ или да се користи за повик за помош во продавница или ресторан. Оваа фраза е многу корисна кога сакате да привлечете нечие внимание. Општо земено, луѓето од Јапонија не знаат добро да зборуваат англиски. Меѓутоа, ако му кажете „Сумимасен“ на Јапонка, тој ќе застане и ќе ве слуша што имате да кажете. Јапонците се kindубезни и добредојдени за странски луѓе, затоа слободно користете „Сумимасен“ ако ви треба помош. Не заборавајте да му заблагодарите и на некого за слушање. Не грижи се. Јапонците разбираат како да кажат „Благодарам“ на англиски јазик за да ја разберат вашата благодарност. Напишете писма на хартија Јапонците се срамежливи, но кога имате проблеми, ние ќе ви помогнеме. = Shutterstock ...

Прочитај повеќе

Јапонска валута

Основи

2020 / 5 / 30

Јапонска валута Како да разменувате пари и како да платите за тоа

Валута во Јапонија е јен. Оваа страница ги има најновите девизни курсеви, затоа ве молиме погледнете ја тука пред да размените пари. Тука исто така ќе најдете информации за јапонски записи и монети. Покрај тоа, ќе ја објаснам моменталната состојба во врска со употребата на кредитни картички во Јапонија. Листа на девизен курс: курсеви во јапонија / УСД и сл. Колку е 1 јен во валутата на вашата земја? Извор: www.exchange-rates.org Јапонски банкноти и монети Банкноти на поени во Јапонија = Adobe Stock Во Јапонија има четири вида банкноти. Белешката што веројатно најмногу ќе ја користите ја задржува вредноста од 1000 јени. 10,000 је 5,000 је 2,000 јени 1,000 јени во Јапонија = Adobe Stock Постојат четири типа монети во Јапонија. Очекувајте често да ја користите паричката од 100 јени и 10 јени. 500 јени 100 јени 50 јени 10 јени 5 јени 1 јени Препорачани видеа поврзани со јапонската валута Плаќање во Јапонија Поени Сè уште има многу продавници кои прифаќаат само готовина Во Јапонија има многу продавници кои прифаќаат само готовина. За повеќето хотели, стоковни куќи, супермаркети, трговски куќи можете да користите кредитни картички ако патувате во градот. Дури и некои такси возила неодамна прифатија кредитни картички. Многу автомати што купуваат билети за воз можат да користат кредитни картички. Меѓутоа, ако платите такса за прием во храм или храм, треба да имате готовина на располагање. Разменувајте ги вашите пари на аеродромот Во Јапонија, многу малку продавници прифаќаат други пари освен јапонски јен. Затоа, ...

Прочитај повеќе

Був гледајќи часовник во кафе-був Акихабара, Акихабара. Токио, Јапонија = Штурсток

Основи

2020 / 5 / 30

Препорачани корисни страници кога се подготвувате за вашето патување во Јапонија

На оваа страница, ќе воведам разни веб-страници поврзани со Јапонија. Informationе ги ажурирам овие информации од време на време. Би било корисен ресурс да го користите за да собирате информации. Хотелите, превозот, рестораните и локалните веб-страници поврзани се детално сумирани по категории. Бидејќи има врски на дното на оваа страница, одете на страницата што сакате да ја видите од таму. Сајтови кои широко учат за Јапонија Национална организација за туризам Јапонија Националната туристичка организација (ЈНТО) е прозорец на јапонската влада поврзан со туризмот. Официјалната веб-страница на JNTO содржи многу информации за разгледување за Јапонија. Оваа информација е на 15 јазици. Доколку има големи катастрофи во Јапонија, оваа официјална веб-страница ќе ги обезбеди потребните информации за странските туристи. >> Официјалната веб-страница на JNTO е тука japan-guide.com japan-guide.com е позната веб-страница со која управуваат странци кои живеат во Јапонија. По создавањето на веб-страницата, тој постепено го зголеми својот број на статии. Може да се каже дека тоа е туристичката информативна страница која е најпозната меѓу туристите кои сега доаѓаат во Јапонија. Во пролетта, таа дава информации во врска со расцутот на цвеќето на црешата во Јапонија. >> Официјалната веб-страница на japan-guide.com е тука ZEKKEI Japan ZEKKEI Japan е веб-страница за туристички информации управувана од компанија со седиште во Гинза, Токио. Дава статии кои користат убави слики за да ја воведат јапонската убавина на луѓето во странство. „ЗЕККЕИ“ на јапонски значи „највисок прекрасен пејзаж“. Како и значењето на неговото име, тоа е ...

Прочитај повеќе

СИМ картичка наспроти ocketеб Вифи во Јапонија

Основи

2020 / 5 / 30

Изнајмување на СИМ картичка против џебна Wi-Fi во Јапонија! Каде да се купи и изнајмува?

За време на престојот во Јапонија, можеби ќе сакате да користите паметен телефон. Како добивате еден? Постојат шест можни избори. Прво, можете да користите роаминг услуга на вашиот тековен план, но ве молиме проверете кај вашиот добавувач на услуги за цени. Второ, можете да користите бесплатен Wi-Fi со вашиот тековен паметен телефон додека патувате во Јапонија. Следно, можете да се претплатите на платена услуга за Wi-Fi. Можете исто така да користите припејд СИМ-картичка што е способна за услуга во Јапонија со вашиот отклучен паметен телефон. Можете да користите услуга за изнајмување од вашата земја или Јапонија за да добиете џебен рутер за Wi-Fi, SIM картичка или способен паметен телефон. Конечно, можеби ќе можете да изнајмите паметен телефон од вашиот хотел. Подолу има информации за секоја од овие опции за да ви помогне да одлучите. Кој е најдобриот избор за ваша употреба? Машина за внесување картички на аеродромот Кансаи во Осака Јапонија Потребните информации за избор на уред за вашето патување се како што следува. Економични услуги за роаминг Неодамна, роаминг услугите што можат да се користат евтино во странски земји се во пораст. Ако има прифатливи услуги за роаминг преку вашиот тековен провајдер, тогаш размислете да ги користите. Вклучувачи на Wi-Fi рутери во џеб Ако патувате со семејството или пријателите, најдобро е да користите џебен рутер за џеб. Со еден рутер за Wi-Fi, вашата група може да користи Интернет со повеќе од еден паметен телефон истовремено. Ако имате два или повеќе Wi-Fi рутери, лесно е да бидете во контакт едни со други кога сте поделени ...

Прочитај повеќе

Јапонско време сега

Основи

2020 / 5 / 30

Јапонија време сега! Временска разлика од вашата земја

Во Јапонија има само една временска зона. Токио, Осака, Кјото, Хокаидо, Сендаи, Нагано, Хирошима, Фукуока, Кумамото и Окинава се истовремено. Понатаму, бидејќи во Јапонија нема летно сметање на времето, не ви е толку тешко да го знаете времето за Јапонија. Јапонија сега е подолу време (Ако не се прикаже времето, поставете го курсорот на јапонскиот дел од картата). Погледнете го горенаведеното време и проверете ја временската разлика со областа во која живеете. Ако земјата е долга на исток и запад, има неколку временски зони во истата земја, има временска разлика. Сепак, Јапонија не е толку долга на исток и запад. Во Јапонија, земјата се протега долго на север и југ, но на исток и запад не е толку долго што е потребно да се зголеми временската зона на две или повеќе. Зајакот на оваа страница живее на островот Оукуно во градот Такехара, префектура Хирошима. На овој остров има само околу 20 луѓе, но 700 зајаци се таму. Во романот „Авантурите на Алиса во земјата на чудата“, зајак трча набрзина гледајќи го џепниот часовник. Ако одите на островот Ооно, можеби ќе можете да сретнете таков мистериозен зајак. Те ценам што читаш до крај. Назад на „Основи“ За мене Бон КУРОСАВА Долго време работев како виш уредник за Нихон Кеизаи Шимбун (NIKKEI) и во моментов работам како независен веб-писател. На NIKKEI, ...

Прочитај повеќе

Raccoon куче седи на трева = Shutterstock

Основи

2020 / 5 / 27

Одмори во Јапонија! Туристичките атракции се преполни во пролетната Златна недела

Во Јапонија има 16 законски одмори. Ако празникот падне во недела, најблискиот работен ден (обично понеделник) после тоа ќе биде празник. Јапонските празници се најконцентрирани во неделата од крајот на април до почетокот на мај. Оваа недела се нарекува „Златна недела“. Покрај тоа, има многу слободни денови од средината на септември до крајот на септември за една недела. Оваа недела се нарекува „Сребрена недела“. Училишниот одмор е од крајот на јули до крајот на август. Забележете дека во текот на овие периоди туристичките дестинации низ целата земја ќе бидат преполни. Ден на Новата година: Портата Ториј на 1 јануари кај светилиштето Меиџи Jингу, Харајуку, Токио = Новата година на Шатерсток е најважниот празник за јапонците. Многу луѓе ќе земат одмор од 29-ти декември и ќе го поминат времето со семејството на Новата година. Луѓето посетуваат светилишта или храмови за да се молат за новата година. Доаѓање на денот на староста: Втор понеделник од јануари Млади Јапонки облечени во кимоно за полнолетство, за да ја прослават годината кога ќе наполнат дваесет години = Шатерсток Womenените во кимоно надвор од центарот за култура за време на прославите на Денот на доаѓањето на староста во Кагошима Сити, Јапонија = Шатерсток На овој ден, Јапонците ги слават оние кои имаат 20 години. Многу општини слават во нивна чест. Младите носат кимоно или одела и го слават доаѓањето на возраста. Ден на националната фондација: 11 февруари Ден е на прославување на основањето на Јапонија. Според една стара легенда, царот Jinинму, првиот император, ...

Прочитај повеќе

Годишни настани во Јапонија

Основи

2020 / 5 / 27

Годишни настани во Јапонија! Нова Година, Ханами, Обон, Божиќ и многу повеќе!

Во Јапонија сè уште има многу традиционални годишни настани. Многу јапонци избираат да ги слават овие годишни настани со своите семејства. Неодамна, многу странски туристи уживаа во вакви настани. Преку еден од овие настани може да добиете добра идеја за јапонската култура. Оваа статија ги детализира овие годишни настани. Новогодишни настани Годишните настани за Нова Година се најголеми во Јапонија. Од крајот на годината следните настани се случуваат годишно. Joya no kane „Joya no kane“ е годишен настан што се одржува во будистичките храмови = Shutterstock „Joya no kane“ е годишен настан што се одржува во будистичките храмови. На полноќ на 31 декември свештениците ringвонат на големите bвона во храмот 108 пати. Има навидум 108 грижи за луѓето. Значењето зад ingвонењето на камбаните е да ги истерате тие чувства. Тоши-Коши соба „Тоши-Коши соба“ се тестенини кои вообичаено се јадат на 31 декември. Јапонците јадат долги јуфки во надеж дека ќе водат среќен живот. Хатсумоде толпа од Хатсумоде во Асакуза во Токио, Јапонија. Хатсумоде е прва посета на храмот на Шинто или будистичкиот храм на Јапонската Нова Година = Шатрсток „Хатсумоде“ е нечија прва посета на годината на светилиште или храм. Во Новата година, секое светилиште и храм е преполн со многу луѓе што ги прават овие посети. Сетсубун „Сетсубун“ е јапонски традиционален настан = Шатрсток „Сетсубун“ е традиционален настан за да се истера злото. Е се одржи на почетокот на февруари. Луѓето фрлаат грав дома додека скандираат „Они-ва-сото, фуку-ва-ути“, што значи „Надвор ...

Прочитај повеќе

Клима и време во Јапонија

Основи

2020 / 5 / 30

Клима и годишно време во Јапонија! Токио, Осака, Кјото, Хокаидо итн.

Како планирате да ја посетите Јапонија, како ќе бидат климата и времето? Во оваа статија би сакал да ја претставам климата и времето на Јапонија и карактеристиките на секоја област. Климата на Јапонија е разновидна Јапонија е издолжен архипелаг кој се протега на 3000 километри север и југ. Се состои од 4 големи острови и околу 6,800 мали острови. Климата е многу различна помеѓу најсеверниот дел на Хокаидо и јужната Окинава. Зимата во Хокаидо е многу студена, додека Окинава е релативно блага дури и во зима. Областите со големи врнежи од снег во зима се страната на Јапонското Море на Хокаидо и Јапонското Море од северниот дел на Хоншу. Податоци: Јапонска агенција за метеорологија Јапонска агенција за метеорологија Метеоролошка агенција Јапонија Зимско време: Снег на крајбрежјето во Јапонија Обилен пад на снег во Јапонија = Затворец Како рбетот на архипелагот, планинските масиви траат долго. Поради овој планински венец, климата на пацифичката страна на јапонскиот архипелаг и страната на Јапонското море се многу различни. Секоја зима, на страната на земјата од Јапонското Море, многу облаци влажни од Јапонското Море доаѓаат во судир со планините. Тука, снегот паѓа често. Во меѓувреме, на страната на Пацификот, ведро време ќе продолжи и во зима. Ако одите во областите западно од планинскиот масив во текот на зимата, особено Хокаидо и северниот дел на Хоншу, ќе можете да видите снежни предели. Дождовна сезона во Јапонија: Околу јуни Aена со традиционално јапонско кимоно што шета по приодот украсена со прекрасна сина хидрогена (макрофила) на ...

Прочитај повеќе

Земјотрес и вулкани во Јапонија

Основи

2020 / 5 / 30

Земјотреси и вулкани во Јапонија

Во Јапонија, земјотресите се случуваат често, од мали потреси што не ги чувствувал телото до големи фатални катастрофи. Многу Јапонци чувствуваат чувство на криза не знаејќи кога ќе се појават природни непогоди. Се разбира, можноста да се сретнеме со голема природна непогода е многу мала. Повеќето Јапонци успеаја да живеат над 80-годишна возраст. Сепак, ова чувство на криза има големо влијание врз духот на Јапонија. Луѓето не можат да ја освојат природата. Многу јапонци сметаат дека е важно да се живее во склад со природата. Во оваа статија ќе разговарам за релативно неодамнешните земјотреси и вулкански ерупции. Земјотреси во Јапонија Ако останевте во Јапонија неколку години, ќе доживеете барем еден мал земјотрес за себе. Јапонските згради се дизајнирани да не пропаднат дури и ако се случил голем земјотрес. Затоа, нема потреба да се плашите. Меѓутоа, ако останувавте во Јапонија со децении, постои можност да доживеете голем земјотрес. Во 2011 година, кога се случи Голем земјотрес на Голема Источна Јапонија, работев во облакодер во Токио и ја доживеав зградата што се тресе насилно. Голема земјотресна катастрофа во Источна Јапонија Голема земјотресна катастрофа Источна Јапонија, 11 март 2011 година Големиот источен јапонски земјотрес (Хигаши-Нион Даишинсаи) е многу голем земјотрес што го погоди северниот дел на Хоншу на 11 март 2011 година. Повеќе од 90% од околу 15,000 жртви починал поради цунамито што се случило по земјотресот. По големиот земјотрес Ханшин што се случи во 1995 година, активно се спроведуваше градежништвото против земјотрес ...

Прочитај повеќе

Што да направите во случај на тајфун или земјотрес

Основи

2020 / 6 / 8

Што да направите во случај на тајфун или земјотрес во Јапонија

Дури и во Јапонија, штетите од тајфуните и обилните дождови се зголемуваат како резултат на глобалното затоплување. Покрај тоа, земјотреси често се случуваат во Јапонија. Што треба да направите ако се случи тајфун или земјотрес додека патувате во Јапонија? Се разбира, вие веројатно нема да наидете на таков случај. Сепак, добра е идејата да се знаат контрамените во случај на вонредна состојба. Значи, на оваа страница, ќе разговарам што да правам кога ќе се случи природна непогода во Јапонија. Ако сте погодени од тајфун или голем земјотрес, преземете ја јапонската влада апликација „Совети за безбедност“. На тој начин ги добивате најновите информации. Како и да е, проверете дали имате безбедно место за засолниште. Разговарајте со јапонскиот народ околу вас. Иако, генерално, јапонците не се добри во зборувањето англиски, ако имате проблем тие сепак сакаат да ви помогнат. Ако можете да користите канџи (кинески знаци), можете да комуницирате со нив на овој начин. Добијте информации за временските услови и земјотресите Летен тајфун што го погоди аеродромот Окинава = затворен канал Обрнете внимание на временската прогноза! Јас ми кажаа патници од странство дека „на Јапонците им се допаѓа временската прогноза“. Секако, временската прогноза ја проверуваме скоро секој ден. Тоа е затоа што јапонското време се менува секој момент. Јапонија има сезонски промени, како и тајфуни често од лето до есен. Покрај тоа, неодамна, штетите од пороен дожд се зголемија како резултат на ефектите од глобалното затоплување. Покрај тоа, земјотреси и вулкански ерупции се случуваат често во Јапонија. Ако патувате во Јапонија, јас би ...

Прочитај повеќе

Царот на Јапонија и Јапонското знаме

Основи

2020 / 5 / 30

Царот на Јапонија и Јапонското знаме

Кога патувате во Јапонија, можеби ќе можете да почувствувате подлабоко уживање доколку сте имале основно познавање на јапонската историја. Оваа страница ќе содржи кратко резиме на важните Цареви во јапонската историја. Покрај тоа, ќе вклучам информации за националното знаме на Јапонија. Царот на Јапонија Поглед на Царската палата, Токио. Јапонија = Shutterstock Јапонија го користела Царевиот систем уште од античко време. Царот на јапонски се вика „Тено“. Според легендата, првиот император бил царот Jinинму. Се вели дека царот Jinинму бил крунисан околу 660 година п.н.е., но не е сигурно. Сукцесијата на тронот се спроведуваше со наследност долго време. Во стариот Устав донесен во 1889 година, Царот бил суверен. Меѓутоа, во новиот Устав донесен во 1946 година, на граѓаните им беше дадена моќ да владеат, а Царот стана „симбол“. Денес, Кралското семејство, во центарот на Царот, се занимава со симболична работа. Ова дело вклучува присуство на домашни и меѓународни настани. Кралското семејство ја спроведува „Ипан Санга“ двапати годишно за да ја поздрави јавноста во Царската палата во Токио. Ова се случува на 2 јануари и 23 декември. Во тоа време, толку многу луѓе доаѓаат во Царскиот дворец за да го видат семејството лично, препорачани видеа за јапонското знаме Јапонско знаме Јапонското знаме Јапонското знаме се нарекува „Хиномару“ " Голем црвен круг е нацртан на бела позадина. Црвениот круг го претставува изгрејсонцето. Јапонците го обожаваа сонцето ...

Прочитај повеќе

Авторски права © Best of Japan , 2022 Сите права се задржани.