Stinët e mahnitshme, jeta dhe kultura

Best of Japan

Mirësevini në Japoni!

tokyo sapporo kyoto sendai osaka hiroshima fukuoka hokkaido hokkaido2 tohoku tohoku2 kanto kanto2 chubu chubu2 kansai kansai2 chugoku chugoku2 shikoku shikoku2 kyushu kyushu2 okinawa okinawa2 okinawa3 aomori iwate akita miyagi yamagata fukushima nigata toyama ishikawa fukui nagano gifu mie shizuoka yamanashi aichi gunma tochigi ibaraki saitama chiba tokyo2 kanagawa kyoto2 shiga osaka hyogo nara wakayama tottori shimane okayama hiroshima yamaguchi tokushima kagawa ehime kochi fukuoka saga nagasaki kumamoto oita miyazaki kagoshima

Klikoni në një qytet, prefekturë ose rajon për të parë artikullin. Nëse nuk mund të klikoni në hartë, ju lutemi klikoni në butonin më poshtë dhe zgjidhni qytetin, prefekturën ose rajonin që dëshironi të shihni.

 

Fotografitë

Tempulli Kiyomizudera në Kioto = AdobeStock 1

Fotografitë Kyoto

2020 / 6 / 3

Fotografitë: Tempulli Kiyomizudera në Kioto

Atraksionet më të njohura turistike në Kioto janë Faltorja Fushimi Inari, Tempulli Kinkakuji dhe Tempulli Kiyomizudera. Tempulli Kiyomizudera ndodhet në shpatet e një mali në pjesën lindore të qytetit të Kiotos, dhe pamja nga salla kryesore, e cila qëndron 18 metra e lartë, është spektakolare. Le të shkojmë në një udhëtim virtual në Tempullin Kiyomizudera! Fotot e tempullit Kiyomizudera në Kioto Tempulli Kiyomizudera në Kioto = Shutterstock Tempulli Kiyomizudera në Kioto = Tempulli i Kiyomizudera në Kioto = Tempulli i Kiyomizudera në Kioto = Tempulli i mbyllur Kiyomizudera në Kioto = Tempulli i mbyllur Kiyomizudera në Kioto = Tempulli Shutterstock Kiyomizudera në Kioto = Tempulli Shutterstock Kiyomizudera në Kioto = në Kyoto = Shutterstock Kiyomizudera Temple në Kyoto = Shutterstock Harta e Tempullit Kiyomizudera [adresa e hartës="Tempulli Kiyomizudera" width="100%" height="353px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3P" the class="-dEN" border-map dp-map-centered" zoom="4" draggable="true" controls="true"] Ju vlerësoj që po lexoni deri në fund. Kthehu tek "Best of Kyoto"Postimet e ngjashme: Fotografi: Tempulli Kodaiji në Kyoto Fotografitë: Tempulli Nanzenji në Kyoto Fotografitë: Magjia e tempullit Rurikoin në Kioto Fotografitë: Ngjyrat e vjeshtës në Tofukuji Temple, Fotografitë e Kiotos: Tempulli Daitokuji në Kioto - Bota e Zenit në Harmoninë me Natyrën e Kiotos ! 26 Tërheqjet më të mira: Fushimi Inari, Kiyomizudera, Kinkakuji etj. Fotografitë: Eikando Zenrin-ji Temple - Tempulli me ngjyrat më të bukura të vjeshtës Fotografitë: Kyoto Imperial Palace (Kyoto Gosho) Fotografitë: Kyoto Tradicionale në Verë Fotografitë: Lule Qershish në Kyoto Fotografitë: Lumi Kamogawa në Kioto Fotografitë: Gjethet e vjeshtës në Kioto

Lexo më shumë

Fotografitë e fshatrave të mbuluara nga dëbora1 Shirakawago

Fotografitë Destinacionet e borës

2020 / 5 / 30

Fotografitë: Fshatra me dëborë në Japoni

Do të doja të ndaja me ju peizazhet e fshatrave me borë të Japonisë. Këto janë fotografitë e Shirakawa-go, Gokayama, Miyama dhe Ouchi-juku. Një ditë, ju do të shijoni botën e pastër në këto fshatra! Fotot e fshatrave të mbuluara me dëborë Shirakawago (Prefektura Gifu) Shirakawago, Prefektura Gifu Shirakawago, Prefektura Gifu Shirakawago, Prefektura Gifu Harta e Shirakawagos [adresa e hartës="Shirakawago" width="100%" height="500px" api="AIzaSyDvqvBQVRF87b" ="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Gokayama (Prefektura Toyama) Gokayama, Prefektura Toyama Gokayama, Prefektura Toyama Harta e Gokayama [map address="Gokayama" width="8%" height="3px" api="AIzaSyDvB4bpqAqs_d8wlvYARF100obRvaO500PEN87" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zmadhoni " draggable="true" controls="true"] Miyama (Prefektura e Kiotos) Miyama, Prefektura e Kyotos Miyama, Prefektura e Kiotos Harta e Miyama [adresa e hartës="Miyama, Kyoto" width="8%" height="8px" api= "AIzaSyDvB3bpqAqs_d4wlvYARF8obRvaO100PEN500" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="87" draggable="true" controls="true"] Ouchi-juku (Fu Prefektura kushima) Ouchi-juku, Prefektura e Fukushimës Ouchi-juku, Prefektura e Fukushimës Harta e Ouchi-juku [adresa e hartës="Ouchijuku, Fukushima" width="8%" height="8px" api="AIzaSyDvB3bpqAqs_d4bwlva" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Çfarë duhet të vishni kur vizitoni fshatrat me dëborë Unë vlerësoj që po lexoni deri në fund. Kthehu te "Destinacionet e dëborës" Postime të ngjashme: Foto: Mali Fuji i mbuluar me borë 100 Destinacionet më të mira të dëborës në Japoni: Shirakawago, Jigokudani, Niseko, festivali i borës Sapporo ... Fotot: K-makina në Japoni Foto: Sakura- Lulet e qershisë në Fotot e Japonisë: Miharu Takizakura - Pema më e mirë e qershisë në Japoni! Fotot: San'in -Një tokë misterioze ku mbetet Japonia e modës së vjetër! Fotot: Nara - Kryeqyteti antik i Japonisë Mirë se vini në Japoni! Shijoni 500 foto të bukura! Fotot: Katër stinët e Kamikochi Fotot: Odaiba në Gjirin e Tokios Fotot: Hakodate Fotografitë: Faltorja Ise Jingu ...

Lexo më shumë

Mëngjes i bukur në verë, Hokkaido, Japoni = Shutterstock

Fotografitë Hokkaido

2020 / 6 / 4

Fotografitë: Biei dhe Furano në verë

Destinacionet më të njohura turistike në Hokkaido gjatë verës janë Biei dhe Furano. Këto zona, të vendosura në qendër të Hokkaido, kanë rrafshnalta të ashpra. Aty lulëzojnë lule shumëngjyrëshe. Duke parë ndryshimin e natyrës në këtë fushë do të shërojë mendjen tuaj. Sa për Biei dhe Furano, unë kam shkruar tashmë disa artikuj. Megjithatë, do të doja të prezantoj më shumë bukurinë e livadhit veror, ndaj do ta përmbledh këtu veçorinë e fotografisë. Ju lutemi referojuni artikujve të mëposhtëm rreth Biei dhe Furano. Tokë e bukur në verë Lindja e diellit në Biei, Hokkaido, Japoni = Adobestock Kodrën shumëngjyrëshe fermere me lule të bukura në Biei, Hokkaido, Japoni = Kumak afrikan Shutterstock, Salvia splendens lulëzojnë në linjat e ylberit në kopshtet e famshme dhe të bukura panoramike të luleve në Shikanokaiki , Japoni = Shutterstock Lavendar, lulja e sherebelës së kuqe të ndezur e Sunrise Park, Furano, Hokkaido, Japoni = Shutterstock Një grua Qëndron në Fushën Lavender në Tomita Farm, Furano, Hokkaido, Japoni = Shutterstock Pamje të tjera të mrekullueshme në Biei dhe Furano Një kodër e bukur Biei cho, Hokkaido = Adobe Stock Ken & Mary tree, një vend i famshëm në Biei-cho, Hokkaido Japoni = Shutterstock Lulëzimi i lulediellit në Hokusei no Oka Tenbo Park në Hokkaido, Japoni = Shutterstock pellg blu i qytetit bieishirogane = Shutterstock pellg blu i biteveish Mbrëmja e AdobeStock në peizazhin e mbrëmjes së Hokkaido. Biei Hokkaido, Japoni = Shutterstock perëndimi i diellit në Biei, Hokkaido, Japoni = Shutterstock Muzg i bukur në Biei, Hokkaido, Japoni = Shutterstock Maps Biei [map address="Biei, Hokkaido" width="100%" height="300px" api=" AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Furano [adresa e hartës="Furado" ..

Lexo më shumë

Fotografitë e Gion = Shutterstock 1

Kyoto

2020 / 6 / 2

Fotografitë: Geisha (Maiko & Geigi) në Gion, Kyoto

Japonia ka ende një kulturë "geisha". Geisha janë gra që argëtojnë mysafirët e tyre me gjithë zemër me vallëzime dhe këngë japoneze. Geisha është krejtësisht e ndryshme nga kurtezanja "Oiran" që ekzistonte gjatë periudhës Edo. Në Kioto, geisha quhet "geigi". Geishat e reja praktikante quhen "maiko". Kohët e fundit, gratë që kanë punuar për kompaninë mund të bëhen geisha. Më parë, kam intervistuar disa herë geishat. Ata kanë mësuar sjellje shumë intelektuale dhe delikate dhe janë vazhdues të vlefshëm të kulturës tradicionale. Në Kioto, ngjarjet mbahen në pranverë dhe vjeshtë, ku mund të shikoni vallëzimin e geishës. Geisha gjithashtu luan një pjesë aktive në Festivalin Gion në korrik. Ju lutemi provoni kulturën geisha! Fotot e Gion Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Fotot e Gion = Shutterstock Harta e Gion [adresa e hartës="Gion, Kyoto" width="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="12 " draggable="true" controls="true"] Unë e vlerësoj që po lexon deri në fund. Kthehu tek "Best of Kyoto" Postime të ngjashme: Fotot: Pallati Perandorak i Kiotos (Kyoto Gosho) Fotot: Fotot tradicionale të Kiotos në verë: Tempulli Kodaiji në Kioto Fotografitë: Lulet e qershisë në Kioto Fotografitë: Tempulli Kiyomizudera në Kioto Fotografitë: Lumi Kamogawa në Kioto Fotografitë: Tempulli Nanzenji në Kioto : Festivali Jidai Matsuri në Kioto Fotot: Ndriçimi fantastik "Hanatouro" në Arashiyama, Kyoto Foto: ...

Lexo më shumë

Tempulli i Kinkakuji në Kiotos, Japoni = Shutterstock

Fotografitë Kyoto

2020 / 6 / 3

Fotografitë: Kinkakuji vs Ginkakuji -Kush është e preferuara juaj?

Cili ju pëlqen më shumë, Kinkakuji apo Ginkakuji? Në këtë faqe, më lejoni të prezantoj fotot e bukura të këtyre dy tempujve që përfaqësojnë Kioto. Për më shumë informacion rreth Kinkakuji dhe Ginkakuji, ju lutemi shikoni artikujt më poshtë. Fotot e tempullit Kinkakuji dhe Ginkakuji në Kioto, Japoni = Tempulli Shutterstock Kinkakuji në Kioto, Japoni = Tempulli Ginkakuji Shutterstock në Kioto, Japoni = Tempulli Ginkakuji Shutterstock në Kioto, Japoni = Tempulli Shutterstock Kinkakuji në Kyoto, Japoni = Tempulli i Shutterstock Kinkakuji në Kyoto, Japoni = Japoni = Shutterstock Kinkakuji Temple në Kioto, Japoni = Shutterstock Ginkakuji Temple në Kyoto, Japoni = AdobeStock Kinkakuji Temple në Kyoto, Japoni = Shutterstock Harta e Kinkakuji [map address="Kinkakuji" width="100%" height="300px" api= "AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="12" draggable="true" controls="true"] Harta e Ginkakuji [map address"G ="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="12" draggable="true" kontrolle="t ] Unë e vlerësoj që po lexoni deri në fund. Kthehu tek "Best of Kyoto"Postime të ngjashme: Fotografi: Tempulli Kodaiji në Kyoto Fotografitë: Rrugët historike të kodrave në Kioto-Sannei-zaka, Ninei-zaka, etj. Fotografitë: Festivali Jidai Matsuri në Kioto Fotografitë: Lule Qershish në Kioto Fotografitë: Pallati Perandorak i Kiotos (Kyoto Fotografitë e Gosho): Kifune, Kurama, Ohara në dimër - Shëtitje rreth Kiotos veriore të Kiotos! 26 Tërheqjet më të mira: Fushimi Inari, Kiyomizudera, Kinkakuji etj. Fotografitë: Nara - Kryeqyteti antik i Japonisë Fotografitë: Geisha (Maiko & Geigi) në Gion, Fotografitë e Kiotos: Kyoto Tradicionale në Fotografi të Verës: Fshatra të mbuluara me dëborë në Japoni Fotografitë: Koyasan

Lexo më shumë

Pamja e portit nga Motomachi në Hakodate = Adobe Stock

Fotografitë Hokkaido

2020 / 5 / 28

Fotografitë: Hakodate

Hakodate në Hokkaido jugore është e mbuluar me borë nga janari deri në mars. Hakodate në këtë kohë është vërtet e bukur. Tasi i orizit me ushqim deti në tregun e quajtur Asaichi është gjithashtu më i miri. Le të bëjmë një udhëtim virtual në Hakodate! Ju lutemi referojuni artikullit të mëposhtëm për detaje. Fotot e Hakodate Pamja e natës nga mali Hakodate = Shutterstock Peizazh dimëror nga mali Hakodate = Shutterstock Mali Hakodate shihet nga Porti Hakodate = Shutterstock Qyteti i Hakodate shihet nga shpati i Motomachi = Shutterstock tramvaji i qytetit që qarkullon në qytetin Hakodate = qytetin e Shutterstock dimër Kanemori Aka Renga Soko në Hakodate = Shutterstock Hokodate Tregu i mëngjesit pranë stacionit Hakodate Tas me ushqime deti në tregun e mëngjesit Hakodate = Shutterstock me ndriçim të bukur Goryokaku = Shutterstock me ndriçim të bukur Goryokaku = Shutterstock Ka një të bukur në malin Hakodate Shutterstock të Mountsto Komabsta ski dhe dëborë në Parkun Onuma në periferi të Hakodate = Shutterstock Harta e Hakodate [map address="Hokodate" width="100%" height="500px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="dcre-et" class="dcre-et" -border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" controls="true"] Unë e vlerësoj që po i lexonfund. Kthehu te "Best of Hakodate" Postime të ngjashme: Hakodate! 7 atraksionet më të mira turistike dhe gjërat për të bërë Fotot: Biei dhe Furano në verë Fotot: Ura Taushubetsu në Hokkaido Foto: Tomamu në Hokkaido Foto: Kuajt në Hokkaido Foto: Pyje të bukura në Tokachi, Hokkaido Foto: Noboribetokka më e madhe në Hokkaido : Fotot e Yokohama: Fotot Koyasan: Fshatrat e mbuluara me borë në Japoni Fotot: Okinawa's Beautiful ...

Lexo më shumë

Linja JR Tadami në prefekturën e Fukushima = Shutterstock 10

Fotografitë Fukushima

2020 / 6 / 3

Fotografitë: Linja Tadami në prefekturën Fukushima

Nëse dëshironi të shijoni pamjet e bukura të fshatit japonez nga treni, ju rekomandoj linjën JR Tadami në prefekturën perëndimore të Fukushimës. Linja Tadami shkon nga Aizu-Wakamatsu, një qytet antik ku mund të ndjeni kulturën samurai të Japonisë, përmes maleve. Fotot e linjës Tadami JR Tadami në Prefekturën Fukushima = Shutterstock JR Tadami Line në Prefekturën Fukushima = Shutterstock JR Tadami Line në Prefekturën Fukushima = Shutterstock JR Tadami Line në Prefekturën Fukushima = Shutterstock JR Tadami Line Prefekturës Fukushima = Pixta JR Tadami Line në Prefekturën Fukushima = Shutterstock JR Tadami Line në Prefekturën Fukushima = Pixta JR Tadami Line në Prefekturën Fukushima = Shutterstock Harta e Aizu-Wakamatsu [adresa e hartës="Aizu-Wakamatsu" width="100%px height="300%" " api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="diskrete" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="7" draggable="true" controls="true"] E vlerësoj që po lexon deri në fund . Kthehu tek "Best of Fukushima"Postimet e ngjashme: Fotografitë: Fshati Ouchijuku në Prefekturën Fukushima Fotografitë: Hanamiyama Park në Fukushima Prefektura Fukushima! Atraksionet dhe gjërat më të mira për të bërë Fotografitë: The Miharu Takizakura - Pema më e mirë e qershisë në Japoni! Fotografitë: Ise Jingu Shrine në Mie Prefecture Photos: Fotografitë e prefekturës Kanazawa në Ishikawa: Faltorja Motonosumi në prefekturën Yamaguchi Fotografitë: Ishulli Gunkanjima në Prefekturën e Nagasaki Fotografitë: Faltorja Togakushi në Prefekturën e Nagano Fotografitë: Lugina e Biwako në Prefekturën e Shigës Fotografitë: Takachiho në Miyagaki Prefektura Fotografitë: Fshatrat e mbuluara me dëborë në Japoni

Lexo më shumë

Festivali i djegies së malit Beppu = Shutterstock

Fotografitë Oita

2020 / 6 / 16

Fotografitë: Beppu (1) Vend i bukur që shkëlqen pranverë të nxehtë

Beppu, i vendosur në pjesën lindore të Kyushu, është vendpushimi më i madh i burimeve të nxehta në Japoni. Kur të vizitoni Beppu, së pari do të habiteni me burimet e nxehta që burojnë aty-këtu. Kur shikoni mbi peizazhin e qytetit të Beppu nga kodra, siç mund ta shihni në këtë faqe, avulli po ngrihet kudo. Ata nuk janë aspak zjarr. Natën, këto avuj ndriçojnë dhe shkëlqejnë bukur. Fotografitë e Beppu Harta e Beppu [adresa e hartës="Beppu, Oita" width="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="discreet" class="dp-light-border-map-map dp- në qendër" zoom="9" draggable="true" controls="true"] Unë e vlerësoj që po lexoni deri në fund. Ju lutemi shikoni fotot e tjera. Kthehu te "Best of Beppu" Rreth meje Bon KUROSAWA Unë kam punuar prej kohësh si redaktor i lartë për Nihon Keizai Shimbun (NIKKEI) dhe aktualisht punoj si një shkrimtar i pavarur në internet. Në NIKKEI, unë isha kryeredaktor i mediave mbi kulturën japoneze. Më lejoni të prezantoj shumë gjëra argëtuese dhe interesante për Japoninë. Ju lutemi referojuni këtij artikulli për më shumë detaje. Postime të ngjashme: Foto: Beppu (4) Shijoni burimet e nxehta në stile të ndryshme! Beppu! Shijoni në vendpushimin më të madh të pranverës së nxehtë të Japonisë! Fotot: Beppu (3) Le të vizitojmë ferr të ndryshëm (Jigoku) Foto: Beppu (2) Ndryshimet e bukura të katër stinëve! Foto: Noboribetsu Onsen - vendpushimi më i madh i burimeve të nxehta në Hokkaido, Pranvera e shndritshme dhe skena e largët e borës: Nga 10 fotografi të bukura! : Hakone -Zona e rekomanduar e burimeve të nxehta pranë Tokios Fotot: Dimër në vendpushimin e skive Niseko në Hokkaido - Shijoni borën pluhur!

Lexo më shumë

Takizakura Miharu në prefekturën Fukushima

Fotografitë Fukushima

2020 / 5 / 30

Fotografitë: Miharu Takizakura-Pema më e mirë e qershisë në Japoni!

Nëse do të më pyesnit se cili është lulëzimi më i bukur i qershisë në Japoni, do të thosha Miharu Takizakura në prefekturën e Fukushimës. Pema Miharu Takizakura është mbi 1000 vjeç. Kjo pemë e bukur qershie ka qenë prej kohësh e mbrojtur dhe e dashur nga vendasit. Le të shkojmë në një udhëtim virtual për të vlerësuar Miharu Takizakura! Fotot e Miharu Takizakura Miharu Takizakura në Prefekturën Fukushima = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën Fukushima = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën Fukushima = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën Fukushima = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën Fukushima Prefektura = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën e Fukushimës = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën Fukushima = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën e Fukushimës = Shutterstock Miharu Takizakura në Prefekturën e Fukushimës = Adresa Shutterstock e Miharu Takizakuure e Prefekturës së Mikushimës " width="100%" height="500px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="discreet" class="dp-light-border-map dp-map-centered" zoom="8" draggable="true" kontrolle "e vërtetë"] Unë e vlerësoj që po lexon deri në fund. Kthehu tek "Best of Fukushima" Postime të ngjashme: Foto: Parku Hanamiyama në Prefekturën Fukushima Foto: 11 Fjalë kyçe për të shijuar plotësisht Lulet e Qershisë Japoneze Foto: Fshatrat e mbuluara me borë në Japoni Fotot: Mali Yoshino -30,000 pemë qershie lulëzojnë në pranverë! Foto: Koyasan Shrinengu Foto: Ise në Prefekturën Mie Fotot: Kanazawa në prefekturën Ishikawa Fotot: San'in -Një tokë misterioze ku mbetet Japonia e modës së vjetër!Fotografitë: Lugina Biwako në prefekturën Shiga Foto: Lundrimi në Grykë Shogawa -Lumi ...

Lexo më shumë

Gryka e Takachiho në vjeshtë = Shutterstock

Fotografitë Miyazaki

2020 / 6 / 2

Fotografitë: Takachiho në prefekturën Miyagaki

Takachiho është një tokë misterioze e njohur si shtëpia e mitologjisë japoneze. Ndodhet në zonën malore të prefekturës Miyazaki në Kyushu lindor. Qyteti ruan ende pikat mitike dhe vallet Kagura që lidhen me to. Është gjithashtu i famshëm për detin e bukur të reve në vjeshtë. Dhe pika më e njohur turistike në këtë qytet është Gryka Takachiho. Le të bëjmë një udhëtim virtual në Takachiho me shumë foto! Fotot e Takachiho Takachiho në prefekturën Miyagaki = Shutterstock Takachiho në prefekturën Miyagaki = ADobeStock Takachiho në prefekturën Miyagaki Takachiho në prefekturën Miyagaki = Shutterstock Takachiho në prefekturën Miyagaki = Shutterstock Takachiho në Prefekturën Miyagaki në prefekturën Miyagaki Harta e Takachiho [adresa e hartës="Takachiho, Prefektura Miyazaki" width="100%" height="300px" api="AIzaSyDvB87bpqAqs_d8wlvYARF8obRvaO3PEN4" theme="pdiscreet" class="dpma-p-d" -centred" zoom="9" draggable="true" controls="true"] Ju vlerësoj që po lexoni deri në fund. Kthehu te "Best of Miyazaki" Postime të ngjashme: Foto: Oze në prefekturën Gunma Foto: Lugina Biwako në prefekturën Shiga Foto: Kanazawa në prefekturën Ishikawa Foto: Parku Hanamiyama në prefekturën Fukushima Foto: Faltorja Ise Jingu në prefekturën Mie Fotot: ishulli Gunkansjima Fotot e prefekturës: Faltorja Togakushi në prefekturën Nagano Fotot: Faltorja Motonosumi në prefekturën Yamaguchi Fotot: Linja Tadami në prefekturën e Fukushimës Foto: Kalaja Shuri në prefekturën e Okinawas Fotot: Matsue në prefekturën Shimane Fotografitë: Kalaja Hikone në prefekturën Shiga

Lexo më shumë

Shkoni te Fotot

 

Mesazhi nga redaktori:

Faleminderit që vizituat "Best of Japan"! Emri im është Bon Kurosawa dhe qëllimi im është të ofroj informacion të dobishëm për vizitorë shpresëdhënës dhe për ata që janë të interesuar në Japoni. Këto artikuj, foto dhe video do t'ju japin një shije unike të Japonisë. Shpresoj që përmesBest of Japan”Do të ndjeheni më afër Japonisë dhe do të keni një ide më të mirë të asaj që mund të prisni.

 

Shijoni Japoninë në këtë sit!

Kjo faqe është parë më së miri nga një kompjuter. Disa video mund të mos luhen nga smartphone. Sidoqoftë, nga smartphone juaj ende mund të keni qasje në artikuj duke ju dhënë informacionin më të fundit për Japoninë. Lidhjet e jashtme nga kjo faqe interneti mund të përdoren gjithashtu për përfitimin tuaj.

Ka shumë site që prezantojnë Japoninë. Edhe pse kjo faqe sapo ka filluar unë do të vazhdoj të azhurnoj përmbajtjen e saj në baza të rregullta.

Kur doni të mësoni për Japoninë ose keni nevojë për diçka interesante për të lexuar "Best of Japan”Është opsioni juaj më i mirë!

 

Menyja e kësaj faqe

Nga cila faqe do të dëshironit të eksploroni Japoninë?

Jeta & Kultura

Jeta dhe Kultura

2020 / 5 / 31

Jeta dhe kultura japoneze! jetoni në harmoni me natyrën dhe njerëzit

Nga këtu do të doja t'ju prezantoja me jetën dhe kulturën japoneze. Unë mendoj se fjala kyçe për të kuptuar jetën dhe kulturën japoneze është "Harmonia". Prandaj, unë do të doja të përmblidhja jetën dhe kulturën japoneze nga ky këndvështrim i "harmonisë" në këtë sit. "Harmonia" e cila bazohet në jetën dhe kulturën japoneze Çfarë imazhi keni për Japoninë? Nga disa njerëz, Japonia duket se është një vend shumë i vështirë për tu kuptuar. Japonia mund të jetë "Galapagos" në një kuptim. Në një vend ishull larg kontinentit, jeta dhe kultura unike është ushqyer. Pasi kanë ardhur në Japoni, shumë njerëz janë të befasuar me jetën dhe kulturën që janë zhvilluar si Galapagos. Ndërsa qytete të mëdha si Tokio dhe Osaka zhvillohen, natyra e pasur e katër stinëve i mirëpret vizitorët. Tradita të tilla si faltoret, sumo dhe kabuki mbeten akoma, por kultura të reja si animacioni, cosplay, robotët, etj lindin njëri pas tjetrit. Një vend ku të gjitha gjërat kontradiktore janë simbioze. Kjo është Japonia. Nëse klikoni në imazhin më poshtë, do të silleni në botën e harmonisë misterioze japoneze. Unë kam përgatitur faqe të ndryshme, prandaj ju lutemi vizitoni shumë faqe dhe argëtohuni. Harmonia me natyrën Harmonia me njerëzit Tradita Moderniteti Videot e rekomanduara që prezantojnë jetën dhe kulturën japoneze Unë ju vlerësoj që lexoni deri në fund. Kthehu në shtëpi Rreth meje Bon KUROSAWA Unë kam kohë që kam punuar si redaktor i vjetër për Nihon Keizai Shimbun (NIKKEI) dhe aktualisht punoj si një shkrimtar i pavarur në internet. Në NIKKEI, isha ...

Lexo më shumë

Pyll pylli. Gruaja aziatike e veshur me kimono tradicionale japoneze në Bamboo Forest në Kioto, Japoni = grilë

interesat

2020 / 5 / 27

20 Gjërat më të mira për të bërë në Japoni dhe si të bëni rezervime

Ka shumë gjëra që mund të shijoni gjatë udhëtimit tuaj në Japoni. Midis tyre, për çfarë lloj gjërash keni ndërmend të ndërtoni planin tuaj të udhëtimit? Në këtë faqe, unë rendita se çfarë mund të shijoni në Japoni. Ju lutemi klikoni në imazhin e artikullit që ju intereson dhe merrni informacione më të hollësishme. Informacione themelore për prenotimin e biletave dhe turneve turist të huaj të paidentifikuar të veshur kimono, kostumi tradicional kombëtar i Japonisë duke ecur në tempullin Sensoji tempulli i famshëm në Tokio, Japoni = mbyllësja Para se të shpjegoni se çfarë duhet të shijoni në Japoni, ju lutemi kini kujdes për një informacion bazë që duhet të bëni rrugëtimi juaj i mrekullueshëm Kjo ka të bëjë me mënyrën e rezervimit të biletave dhe turneve të ndryshme. Unë po e prezantoj këtë pikë në artikullin vijues, prandaj ju lutemi pranoni nëse jeni të interesuar. 20 gjërat më të mira që mund të shijoni gjatë udhëtimit tuaj në Japoni Pastaj, më poshtë, unë do të rendis 20 gjërat që ju rekomandoj. Nëse klikoni në secilën figurë, mund të kaloni në artikullin përkatës. Ushqime Japoneze Blerje Destinacione Dëbore Lule Qershie Lule Dy vajza të reja Japoneze ulen në dyshemenë e tapetit të kuq për të parë dhe shijuar kopshtin japonez me gjethe shumëngjyrëshe në Vjeshtë në tempullin Enkoji, Kyoto, Japoni. Këtu është Sekti Rinzai Zen dhe shumë i njohur gjatë sezonit të vjeshtës = Shuttockock Autumn Leaves kopshtet japoneze Onsen (Hot Spring) Kafshët dhe peshqit Hiking Cosplayer si personazhe në festivalin cosplay të Japonisë. Lojtarët shpesh ndërveprojnë për të krijuar një nënkulturë dhe një përdorim më të gjerë të termit " cosplay ", Osaka, Japan = Festivalet e Parqeve të Argëtimit dhe Parqeve Tema të Shuterstock ...

Lexo më shumë

Hakodate, një qytet i popullarizuar në Hokkaido = Shutterstock

Destinations

2020 / 6 / 18

Destinacionet më të mira turistike në Japoni! dimër, pranverë, verë, vjeshtë

Në këtë faqe, unë kam faqe për të prezantuar individualisht në pjesë të ndryshme të Japonisë. Ju mund të shkoni në faqe duke shikuar menunë dhe duke klikuar mbi titujt që ju interesojnë. Sidoqoftë, unë i rendita këto faqe më poshtë. Shikoni më poshtë dhe nëse ka një faqe me interesin tuaj, ju lutemi klikoni mbi të dhe shkoni në atë faqe. Për shkak se Japonia është një vend shumë i gjerë në veri dhe në jug, Hokkaido në veri dhe Kyushu dhe Okinawa në jug janë krejt të ndryshme. Unë shpresoj se ju do të gjeni Japoninë tuaj të preferuar në faqen time. 10 Itineraret më të mira: Ku do të donit të shkonit? Nëse dëshironi të përshkruani se çfarë lloj pikash të ndonjë gjëje në Japoni, ju lutemi lexoni në faqen vijuese. Destinacionet më të mira kur udhëtoni në Japoni Destinacionet më të njohura në Japoni janë këto: Shikoni imazhet e diapozitivës dhe klikoni në çdo vend që ju intereson. Më poshtë janë artikuj të lidhur me rajonin. Destinacionet e rekomanduara Hokkaido Vende të rekomanduara Sapporo Hakodate Furano / Biei Tohoku (pjesa verilindore e Honshu) Destinacionet e rekomanduara Sendai (Prefektura Miyagi) Towada, Oirase (Prefektura Aomori) Aizuwakamatsu (prefektura Fukushima) Rajoni Kanto (Rreth Tokyo Tokyo) (Prefektura Kanagawa) Rajoni Chubu (Honshu Qendrore) Destinacionet e Rekomanduara Mt. Fuji (Yamanashi, Prefektura e Shizuoka) Shirakawago (Prefektura Gifu) Kanazawa (Prefektura Ishikawa) Rajoni Kansai (Rreth Kyoto dhe Osaka) Destinacionet e rekomanduara Kyoto (Prefektura e Kiotos) Nara (Nara Prefektura) ) Osaka (Prefektura Osaka) Rajoni Chugoku (Honshu Perëndimore) Destinacionet e rekomanduara Hiroshima (Prefektura Hiroshima) Miyajima (Prefektura Hiroshima) Matsue (Shimane ...

Lexo më shumë

strehim

strehim

2020 / 5 / 28

Si të Rezervoni Akomodimin në Japoni!

Ka njerëz me një larmi hobi të çuditshme. Në të vërtetë, më pëlqen të krahasoj vendet e rezervimit të hotelit. Kur libroj një hotel, e kontrolloj atë me shumë site rezervimesh dhe e rezervoj atë me sitin për të cilin kam qenë më i bindur. Për mua me një hobi të tillë, unë mendoj se ka turistë që përdorin vendet e rezervimit që nuk mund t’i rekomandoj shumë. Prandaj, unë do të prezantoj në lidhje me vendet e rezervimit të hoteleve të rekomanduara për të gjithë duke bërë një sit të ndryshëm nga "Best of Japan"Tani e tutje. Në këtë faqe, unë do të prezantoj disa nga vendet e rezervimit të hotelit që ju rekomandoj. Për detaje në lidhje me akomodimin në Japoni, si hoteli, Ryokan, Minshuku, ju lutemi shikoni artikullin vijues. Klikoni mbi secilën imazh, faqja e rezervimit do të jetë të shfaqura në një faqe të veçantë 2 Sitet më të mira krahasuese për akomodimin e prenotimeve në Japoni Ka vërtet shumë site që mund të rezervoni një hotel ose Ryokan në Japoni. almostshtë pothuajse e pamundur të shihni të gjitha. Pra, gjëja e parë që unë do të doja të rekomandoja është 'faqet e krahasimit' ku mund të krahasoni planet e akomodimit të shumë vendeve të rezervimit të hotelit. TripAdvisor TripAdvisor Nëse dëshironi të gjeni strehim që është i duhuri për ju në disa qytet siç është Tokio apo Kyoto, ju rekomandoj që së pari të kontrolloni në TripAdvisor. një sit krahasim shumë i famshëm Kjo faqe ka dy avantazhe. Së pari, duke përdorur TripAdvisor, ju mund të mblidhni informacione në lidhje me hotelet më të vlerësuar, etj, në qytetin ku do të shkoni. Së dyti, mund të gjeni akomodimin më të lirë plani i odation ...

Lexo më shumë

transport

transport

2020 / 6 / 3

Transporti në Japoni! Pass Railway Japan, Shinkansen, Aeroportet etj.

Kur udhëtoni në Japoni mund të lëvizni me shumë efikasitet duke kombinuar shinkansen (tren Bullet), aeroplan, autobus, taksi, makina me qira etj. Nëse shtoni një udhëtim Shinkansen në itinerarin tuaj, do të jetë një kujtim i këndshëm. Në atë rast, blerja e "Japan Rail Pass" do të ishte shumë e arsyeshme. Në këtë faqe, unë do të prezantoj një përmbledhje të tyre. Kjo faqe është mjaft e gjatë. Nëse klikoni në butonin "shfaq" në secilin artikull, përmbajtjet e hollësishme të fshehura do të shfaqen. ju lutem përfitoni nga tabela e përmbajtjes. Ju mund të ktheheni në krye duke shtypur butonin e shigjetës në pjesën e poshtme të djathtë të kësaj faqeje. Japoni hekurudhore e Japonisë Uebfaqja zyrtare e "Japan Rail Pass" Klikoni atë dhe do të shfaqet në një faqe të veçantë Klikimi i figurës do të shfaqë këtë hartë në faqen zyrtare të Japan Rail Pass në një faqe të veçantë Rreth Nëse planifikoni të udhëtoni brenda Japonisë duke përdorur trena JR siç është Shinkansen, mund të dëshironi të blini "Japan Rail Pass" para nisjes. Japonia Rail Pass (quhet ndryshe zakonisht JR Pass) është një pasazh hekurudhor me kosto shumë efektive që JR ofron për turistët e huaj. Ju mund të udhëtoni shumë me Shinkansen të JR dhe ekspres të rregullt etj. Çmimi i Japan Rail Pass është, për shembull, 33,000 jen për person (7 ditë, tip i zakonshëm i makinës). Në Japoni, duhen rreth 28,000 jen për një person që të shkojë e të kthehet midis Tokios dhe Osakës në Shinkansen. Nëse përdorni shumë JR, Japan Rail Pass do të bëhet "miku" juaj shumë i fuqishëm. Më poshtë është ...

Lexo më shumë

 

Artikuj të rekomanduar / përgatitje

Më lejoni të prezantoj disa nga artikujt në këtë sit.

strehim
Si të Rezervoni Akomodimin në Japoni!

Ka njerëz me një larmi hobi të çuditshme. Në të vërtetë, më pëlqen të krahasoj vendet e rezervimit të hotelit. Kur libroj një hotel, e kontrolloj atë në shumë site rezervimesh dhe e rezervoj atë me sitin për të cilin kam qenë më i bindur. Për mua me një hobi të tillë, unë mendoj se ka turistë ...

Hartues i dhënies së dokumenteve për mysafirin e hotelit = anijen
Si të rezervoni dhe blini bileta dhe turne në Japoni! Sumo, Baseball, Koncert, aktivitete ...

Nëse nuk merrni pjesë në një turne që vepron me një grup të madh dhe udhëtoni lirshëm me miqtë ose familjen në Japoni, si i rezervoni dhe blini bileta për gara dhe koncerte sportive. Apo si aplikoni për turne siç janë aktivitetet? Ka site rezervimi ...

transport
Transporti në Japoni! Pass Railway Japan, Shinkansen, Aeroportet etj.

Kur udhëtoni në Japoni mund të lëvizni shumë me efikasitet duke kombinuar shinkansen (trenin Bullet), aeroplan, autobus, taksi, makinë me qira, etj. Nëse shtoni një udhëtim Shinkansen në itinerarin tuaj, do të jetë një kujtim i këndshëm. Në atë rast, blerja e "Japan Rail Pass" do të ishte shumë e arsyeshme. Në këtë faqe, unë do të ...

 

Artikuj / Destinacione të rekomanduara

Hakodate, një qytet i popullarizuar në Hokkaido = Shutterstock
Destinacionet më të mira turistike në Japoni! dimër, pranverë, verë, vjeshtë

Në këtë sit, unë kam faqe për të prezantuar individualisht në pjesë të ndryshme të Japonisë. Mund të shkoni në faqet duke shikuar menunë dhe duke klikuar mbi titujt që ju interesojnë. Megjithatë, unë i listova këto faqe më poshtë. Shikoni në vijim dhe nëse ekziston një faqe e juaj ...

Kryqëzimi Shibuya në Tokio, Japoni = Adobe Stock
Gjërat më të mira për të bërë në Tokio: Asakusa, Ginza, Shinjuku, Shibuya, Disney etj.

Tokio është kryeqyteti i Japonisë. Ndërsa kultura tradicionale ende mbetet, risi bashkëkohore po ndodh vazhdimisht. Ju lutemi ejani të vizitoni Tokio dhe të ndjehen të energjisë. Në këtë faqe, unë do të prezantoj zonat turistike dhe vendet e ndonjë gjëje interesante veçanërisht të njohura në Tokio. Kjo faqe është shumë e gjatë. Nëse e lexoni këtë faqe, ...

Gjethet e vjeshtës të Rurikoin, Kyoto, Japoni = Stock Adobe
Kyoto! 26 Argetimet më të mira: Fushimi Inari, Kiyomizudera, Kinkakuji etj.

Kyoto është një qytet i bukur që trashëgon kulturën tradicionale japoneze. Nëse shkoni në Kioto, ju mund të shijoni kulturën tradicionale japoneze për përmbajtjen e zemrës suaj. Në këtë faqe, unë do të prezantoj tërheqjet turistike që rekomandohen veçanërisht në Kioto. Kjo faqe është e gjatë, por nëse e lexoni këtë faqe për të ...

 

Artikuj / interesa të rekomanduar

Pyll pylli. Gruaja aziatike e veshur me kimono tradicionale japoneze në Bamboo Forest në Kioto, Japoni = grilë
20 Gjërat më të mira për të bërë në Japoni dhe si të bëni rezervime

Ka shumë gjëra që mund të shijoni gjatë udhëtimit tuaj në Japoni. Midis tyre, për çfarë lloj gjërash keni ndërmend të ndërtoni planin tuaj të udhëtimit? Në këtë faqe, unë numërova ato që mund të shijoni në Japoni. Ju lutemi klikoni në imazhin e artikullit për të cilin jeni të interesuar dhe ...

Muri i borës, Rruga Alpine Tateyama Kurobe, Japoni - Shutterstock
12 Destinacionet më të mira të dëborës në Japoni: Shirakawago, Jigokudani, Niseko, Sapporo festival ...

Në këtë faqe, unë do të doja të prezantoja në lidhje me skenën e mrekullueshme të borës në Japoni. Ka shumë zona borë në Japoni, kështu që është e vështirë të vendosni Destinacionet më të mira të dëborës. Në këtë faqe, unë përmbledh zonat më të mira, kryesisht në vendet e njohura në mesin e turistëve të huaj. Do ta ndaj ...

Lulet e Qershisë dhe Geisha = Shutterstock
Pikat më të mira të lulëzimit të qershisë në Japoni! Kalaja Hirosaki, Mt.Yoshino ...

Në këtë faqe, unë do të prezantoj vendet e ndonjë gjë interesante me lulet e bukura të qershisë. Për shkak se njerëzit japonezë mbjellin lule qershie këtu dhe atje, është shumë e vështirë të vendosësh zonën më të mirë. Në këtë faqe, unë do t'ju njoh me zonat ku udhëtarët nga vendet e huaja mund të shijojnë emocionet japoneze me lulet e qershisë. ...

 

11 informacione themelore për të ditur para se të udhëtoni në Japoni

Krijesat japoneze që shfaqen në këtë shfaqje me shumë siguri do t'ju përcjellin informacione të dobishme për ju!

Koha më e mirë për të vizituar Japoninë

bazat

2020 / 5 / 30

Kur është koha më e mirë për të vizituar Japoninë?

Kur është koha më e mirë e vitit për të udhëtuar në Japoni? Përgjigja varet nga qëllimi juaj për të udhëtuar. Ndoshta doni të shihni lulet e famshme të qershisë në Japoni? Nëse është kështu, unë rekomandoj të vini në Japoni gjatë muajit Prill. Ndoshta doni të shihni peisazhe të bukura me dëborë? Provoni të vizitoni Hokkaido, Tohoku ose Nagano nga janari në shkurt. Nëse dëshironi të shijoni gjethet e vjeshtës, rreth nëntorit është më e mira. Nëse do të shihni gjethet e vjeshtës në Hokkaido, rreth tetorit është më e mira. Ky artikull nxjerr në pah karakteristikat më të mrekullueshme të çdo stine. Pranvera - Mars, Prill, Maj: Sezoni i luleve të bukura Mt. Fuji, Japoni = Adobe Stock Nemophila në Parkun Bregdetar Hitachi, Ibaraki, Japoni Koha e pranverës në Japoni është gjatë muajve Mars, Prill dhe Maj. 3 javët e fundit të marsit si dhe 3 javët e para të prillit janë kohërat ideale për të udhëtuar në Pranverë. Studentët po përfundojnë vitin shkollor dhe të rriturit që punojnë janë ende në punë. Viti shkollor japonez fillon në prill dhe përfundon vitin pasardhës në mars. Lule të qershisë zakonisht lulëzojnë gjatë periudhës dy javore ndërmjet vitit shkollor. Në varësi të vendit ku shkoni në Japoni, pothuajse gjithmonë do të jeni në gjendje të gjeni një festival të lules së qershisë për të marrë pjesë. Moti i pranverës është i shkëlqyeshëm gjatë ditës, por netët ka të ngjarë të jenë akoma pak të ftohtë Verë - Qershor, Korrik, Gusht: Rekomandohen festivalet e Hokkaidos dhe verës Fusha shumëngjyrëshe e luleve dhe qielli blu në Shikisai-no-oka, Biei, Hokkaido, .. .

Lexo më shumë

Gjuha Japoneze

bazat

2020 / 5 / 30

Gjuhe! 3 gjëra për tu kujtuar kur flisni me japonezët

Shumë njerëz japonezë nuk janë të mirë në përdorimin e anglishtes. Për këtë arsye, njerëzit që vijnë në Japoni nuk mund të komunikojnë mirë me njerëzit japonezë. Të huajt nganjëherë pyesin se si të kërkojnë ndihmë nga dikush kur humbin ose kanë nevojë për informacion. Kur shkojnë në një qytet të vogël ose fshat nuk mund të komunikojnë lehtë me njerëzit në një restorant apo edhe në një hotel. Në Japoni, Çfarë mund të bësh për të komunikuar me njerëzit në Japoni? Unë rekomandoj tre gjërat e mëposhtme. Le të themi "Sumimasen" Kur flisni për herë të parë me një person japonez që nuk e njihni, së pari duhet të përdorni frazën japoneze të mëposhtme. "Sumimasen" Kjo ka një kuptim të ngjashëm me "Më falni" ose "Më vjen keq (t'ju shqetësoj)" në anglisht. Në japonisht, kjo frazë përdoret mjaft shpesh. "Sumimasen" është gjithashtu mund të përdoret si "faleminderit" ose përdoret për të thirrur për ndihmë në një dyqan ose restorant. Kjo frazë është shumë e dobishme kur dëshironi të tërhiqni vëmendjen e dikujt. Në përgjithësi, njerëzit nga Japonia nuk janë të aftë të flasin anglisht. Sidoqoftë, nëse i thoni "Sumimasen" një personi japonez ata do të ndalen dhe do të dëgjojnë atë që keni për të thënë. Japonezët janë të sjellshëm dhe mikpritës për njerëzit e huaj, kështu që ju lutem mos ngurroni të përdorni “Sumimasen” nëse keni nevojë për ndihmë. Mos harroni të falënderoni dikë edhe për dëgjimin. Mos u shqetëso. Japonezët kuptojnë se si të thonë "Faleminderit" në anglisht në mënyrë që ata të kuptojnë mirënjohjen tuaj. Shkruani letra në letër Japonezët janë të ndrojtur, por kur të jeni në telashe, ne do t'ju ndihmojmë. = Shutterstock ...

Lexo më shumë

Valuta japoneze

bazat

2020 / 5 / 30

Monedha japoneze Si të këmbehen para dhe si të paguani për të

Monedha në Japoni është Jen. Kjo faqe ka vlerat më të fundit në kurset e këmbimit, prandaj ju lutemi referojuni këtu para se të shkëmbeni para. Këtu do të gjeni gjithashtu informacione mbi faturat dhe monedhat japoneze. Për më tepër, unë do të shpjegoj situatën aktuale në lidhje me përdorimin e kartave të kreditit në Japoni. Lista e kursit të këmbimit: Curret e Japonisë / USD, etj. Sa është 1 jen në monedhën e vendit tuaj? Burimi: www.exchange-rates.org Kartmonedha dhe monedha bankare japoneze Pikat Kartmonedhat në Japoni = Adobe Stock Ka katër lloje kartëmonedhash në Japoni. Shënimi që ju ndoshta do të përdorni më shumë mban vlerën e 1000 jenit. 10,000 jen 5,000 jen 2,000 jen 1,000 jen Monedha në Japoni = Adobe Stock Ka katër lloje monedhash në Japoni. Prisni të përdorni monedhën 100 jen dhe 10 jen shpesh. 500 jen 100 jen 50 jen 10 jen 5 jen 1 jen Videot e rekomanduara në lidhje me monedhën e Japonisë Pagesa në Japoni Pikat Ka akoma shumë dyqane që pranojnë para vetëm në Japoni, ka shumë dyqane që pranojnë vetëm para në dorë. Për shumicën e hoteleve, dyqane, supermarkete, dyqane komoditeti ju mund të përdorni karta krediti nëse jeni duke udhëtuar në qytet. Edhe disa taksi kohët e fundit kanë pranuar karta krediti. Shumë makina shitëse që blejnë bileta treni mund të përdorin karta krediti. Sidoqoftë, nëse paguani një tarifë pranimi në një tempull ose faltore, duhet të keni para të gatshme në dispozicion. Shkëmbeni paratë tuaja në aeroport Në Japoni, shumë pak dyqane pranojnë para të tjera përveç jenit japonez. Prandaj, ...

Lexo më shumë

Owl duke shikuar një orë në një kafene të bufeve Akihabara, Akihabara. Tokio, Japoni = Shutterstock

bazat

2020 / 5 / 30

Faqet e dobishme të rekomanduara kur përgatiteni për udhëtimin tuaj në Japoni

Në këtë faqe, unë do të prezantoj faqe të ndryshme në internet që lidhen me Japoninë. Unë do ta azhurnoj këtë informacion kohë pas kohe. Do të ishte një burim i dobishëm për ju që të përdorni për të mbledhur informacion. Hotelet, transporti, restorantet dhe faqet e internetit lokale të lidhura janë përmbledhur në detaje sipas kategorive. Meqenëse ka lidhje në fund të kësaj faqe, ju lutemi shkoni në faqen që dëshironi të shihni nga atje. Sitet që mësojnë gjerësisht në lidhje me Organizatën Kombëtare të Turizmit të Japonisë Japoni Organizata Kombëtare e Turizmit e Japonisë (JNTO) është një dritare e lidhur me turizmin e qeverisë Japoneze. Uebfaqja zyrtare e JNTO përmban shumë informacione për ndonjë gjë interesante për Japoninë. Ky informacion është në 15 gjuhë. Nëse ka fatkeqësi të mëdha në Japoni, kjo faqe zyrtare në internet do të sigurojë informacionin e nevojshëm për turistët e huaj. >> Uebfaqja zyrtare e JNTO është këtu japan-guide.com japan-guide.com është një faqe në internet e famshme që drejtohet nga të huajt që jetojnë në Japoni. Ai gradualisht ka rritur numrin e artikujve që nga krijimi i faqes në internet. Mund të thuhet se është faqja e informacionit turistik më e njohur midis turistëve që vijnë në Japoni tani. Në pranverë, ai ofron informacion në lidhje me lulëzimin e luleve të qershisë në Japoni. >> Uebfaqja zyrtare e japan-guide.com është këtu ZEKKEI Japan ZEKKEI Japan është një faqe në internet për informacionin turistik që drejtohet nga një kompani me seli në Ginza, Tokio. Ai siguron artikuj që përdorin imazhe të bukura për të prezantuar bukurinë japoneze tek njerëzit jashtë shtetit. "ZEKKEI" do të thotë "peizazhi më i lartë i bukur" në japonisht. Ashtu si kuptimi i emrit të saj, ajo është një ...

Lexo më shumë

SIM Card vs Pocket Wifi në Japoni

bazat

2020 / 5 / 30

SIM Card vs Qira Wi-Fi me qira në Japoni! Ku të blini dhe të merrni me qira?

Gjatë qëndrimit tuaj në Japoni, ju mund të dëshironi të përdorni një smartphone. Si e merrni një? Ekzistojnë gjashtë zgjedhje të mundshme. Së pari, ju mund të përdorni shërbimin e roaming në planin tuaj aktual, por ju lutemi kontrolloni me ofruesin tuaj të shërbimit për tarifat. Së dyti, ju mund të përdorni Wi-Fi falas me smartphone tuaj aktual gjatë udhëtimit në Japoni. Tjetra mund të regjistroheni në një shërbim të paguar Wi-Fi. Ju gjithashtu mund të përdorni një kartë SIM të parapaguar që është në gjendje të shërbejë në Japoni me smartphone tuaj të shkyçur. Ju mund të përdorni një shërbim me qira nga vendi juaj ose Japonia për të marrë një router Wi-Fi xhepi, kartë SIM ose smartphone të aftë. Më në fund, ju mund të jeni në gjendje të merrni me qira një telefon të zgjuar nga hoteli juaj. Më poshtë keni informacione për secilën nga këto mundësi për t'ju ndihmuar të vendosni. Cila është zgjedhja më e mirë për përdorimin tuaj? Makinë shitëse kartash SIM në aeroportin Kansai në Osaka Japoni Informacioni i nevojshëm për zgjedhjen e një pajisjeje për udhëtimin tuaj është si më poshtë. Shërbime Roaming me kosto efektive Kohët e fundit, shërbimet e roaming që mund të përdoren me çmim të ulët në vendet e huaja janë në rritje. Nëse ka shërbime të përballueshme për roaming përmes ofruesit tuaj aktual, atëherë mendoni ta përdorni. Routers Wi-Fi Pocket Nëse udhëtoni me familjen ose miqtë tuaj, është mirë të përdorni një router Wi-Fi xhepi. Me një ruter Wi-Fi grupi juaj mund të përdorë internetin me më shumë se një smartphone në një kohë. Nëse keni dy ose më shumë ruterë Wi-Fi është e lehtë për ju të mbani kontakte me njëri-tjetrin kur të ndaheni ...

Lexo më shumë

Koha e Japonisë Tani

bazat

2020 / 5 / 30

Japoneze koha tani! Diferenca në kohë nga vendi juaj

Ka vetëm një zonë kohore në Japoni. Tokio, Osaka, Kyoto, Hokkaido, Sendai, Nagano, Hiroshima, Fukuoka, Kumamoto dhe Okinawa janë të gjitha në të njëjtën kohë. Për më tepër, meqenëse nuk ka kohë të kursimit të ditës në Japoni, nuk është aq e vështirë për ju të dini kohën e Japonisë. Japonia tani është koha më poshtë (Nëse nuk shfaqet koha, vendosni kursorin në pjesën japoneze të hartës). Ju lutemi referojuni kohës së mësipërme dhe kontrolloni ndryshimin e kohës me zonën në të cilën jetoni. Nëse vendi është i gjatë në lindje dhe perëndim, ka disa zona kohore në të njëjtin vend, ka një ndryshim kohor. Sidoqoftë, Japonia nuk është aq e gjatë në lindje dhe perëndim. Në Japoni, toka shtrihet gjatë në veri dhe jug, por në lindje dhe perëndim nuk është aq e gjatë sa është e nevojshme të rritet zona kohore në dy ose më shumë. Lepuri në këtë faqe jeton në ishullin Ookuno në Takehara City, prefektura Hiroshima. Ka vetëm rreth 20 njerëz në këtë ishull, por 700 lepuj janë atje. Në romanin "Aventurat e Alisë në vendin e çudirave", një lepur vrapon me nxitim ndërsa shikon orën e xhepit. Nëse shkoni në ishullin Oono, mund të jeni në gjendje të takoni një lepur kaq misterioz. Ju vlerësoj që lexoni deri në fund. Kthehu tek "Bazat" Rreth meje Bon KUROSAWA Unë kam kohë që kam punuar si redaktor i vjetër për Nihon Keizai Shimbun (NIKKEI) dhe aktualisht punoj si një shkrimtar i pavarur në internet. Në NIKKEI, ...

Lexo më shumë

Qen rakun i ulur në bar = Shutterstock

bazat

2020 / 5 / 27

Pushime në Japoni! Tërheqjet turistike janë të mbushura me njerëz në Javën e Artë të pranverës

Janë 16 pushime ligjore në Japoni. Nëse festa bie të dielën, dita e javës më e afërt (zakonisht e hëna) pas kësaj do të jetë pushim. Pushimet japoneze janë më të përqendruara në javën nga fundi i Prillit deri në fillim të Majit. Kjo javë quhet "Java e Artë". Përveç kësaj, ka shumë ditë pushimi nga mesi i shtatorit deri në fund të shtatorit për një javë. Kjo javë quhet "Java e Argjendtë". Pushimi në shkollë është nga fundi i korrikut deri në fund të gushtit. Ju lutemi vini re se gjatë këtyre periudhave destinacionet turistike përreth vendit do të mbipopullohen. Dita e Vitit të Ri: Porta 1 janar Torii në Meiji Jingu Shrine, Harajuku, Tokyo = Shutterstock Viti i Ri është festa më e rëndësishme për njerëzit japonezë. Shumë njerëz do të marrin leje nga 29 Dhjetori dhe do të kalojnë kohë me familjen në Ditën e Vitit të Ri. Njerëzit vizitojnë vendet e shenjta ose tempujt për t'u lutur për vitin e ri. Dita e ardhjes së moshës: E hëna e dytë e janarit Gratë e reja japoneze që veshin kimonos për të ardhur në moshë, për të festuar vitin kur ata mbushin njëzet vjet = Gratë në Shutterstock Gratë në kimono jashtë qendrës së kulturës gjatë festimeve të Ditës së Ardhjes së Moshës në Kagoshima City, Japoni = Shutterstock Në këtë ditë, Japonezët festojnë ata që janë 20 vjeç. Shumë komuna festojnë për nder të tyre. Të rinjtë veshin Kimono ose Kostume dhe festojnë Ardhjen e Moshës. Dita e Fondacionit Kombëtar: 11 Shkurt isshtë një ditë për të festuar themelimin e Japonisë. Sipas një legjende të vjetër, Perandori Jinmu, perandori i parë, ...

Lexo më shumë

Ngjarjet Vjetore në Japoni

bazat

2020 / 5 / 27

Ngjarjet vjetore në Japoni! Viti i Ri, Hanami, Obon, Krishtlindja dhe më shumë!

Ka akoma shumë ngjarje tradicionale vjetore në Japoni. Shumë njerëz japonezë zgjedhin të festojnë këto ngjarje vjetore me familjet e tyre. Kohët e fundit, shumë turistë të huaj kanë shijuar ngjarje të tilla. Përmes një prej këtyre ngjarjeve ju mund të merrni një ide të mirë të kulturës japoneze. Ky artikull detajon këto ngjarje vjetore. Ngjarjet e Vitit të Ri Ngjarjet vjetore për Vitin e Ri janë më të mëdhatë në Japoni. Nga fundi i vitit ngjarjet e mëposhtme zhvillohen çdo vit. Joya no kane "Joya no kane" është një ngjarje vjetore e mbajtur në tempujt budistë = Shutterstock "Joya no kane" është një ngjarje vjetore e mbajtur në tempujt budistë. Në mesnatën e 31 Dhjetorit priftërinjtë bien këmbanat e mëdha të tempullit 108 herë. Ka dukje 108 ankthe për njerëzit. Kuptimi prapa ziles së këmbanave është të largosh ato ndjenja. Toshi-Koshi soba "Toshi-Koshi soba" janë petë që hahen zakonisht në 31 Dhjetor. Japonezët hanë petë të gjata me shpresën se do të bëjnë një jetë me fat. Turma e Hatsumode e Hatsumode në Asakusa në Tokio, Japoni. Hatsumode është vizita e parë shinto ose tempulli budist i Vitit të Ri Japonez = Shutterstock "Hatsumode" është vizita e parë e një personi të vitit në një faltore ose tempull. Në Vitin e Ri, çdo tempull dhe tempull është i mbushur me shumë njerëz që bëjnë këto vizita. Setsubun "Setsubun" është një ngjarje tradicionale japoneze = Shutterstock "Setsubun" është një ngjarje tradicionale për të larguar të keqen. Ajo do të mbahet në fillim të shkurtit. Njerëzit hedhin fasule në shtëpi ndërsa brohorisnin "Oni-wa-soto, fuku-wa-uti", që do të thotë "Jashtë ...

Lexo më shumë

Klima dhe moti në Japoni

bazat

2020 / 5 / 30

Klima dhe moti vjetor në Japoni! Tokio, Osaka, Kyoto, Hokkaido etj.

Kur planifikoni të vizitoni Japoninë, si do të jetë klima dhe moti? Në këtë artikull do të doja të prezantoja klimën dhe motin e Japonisë dhe veçoritë e secilës zonë. Klima e Japonisë është e larmishme Japonia është një arkipelag i zgjatur që shtrihet 3000 kilometra në veri dhe në jug. Përbëhet nga 4 ishuj të mëdhenj dhe rreth 6,800 ishuj të vegjël. Klima është shumë e ndryshme midis Hokkaido-s më veriore dhe jugut të Okinawa-s. Dimri në Hokkaido është shumë i ftohtë, ndërsa Okinawa është relativisht i butë edhe në dimër. Zonat me reshje të mëdha dëbore në dimër janë ana e detit Japoni të Hokkaido dhe ana e detit japonez të Honshu veriore. Të dhënat: Agjencia Meteorologjike e Japonisë Agjencia Meteorologjike e Japonisë Agjencia Meteorologjike e Japonisë Moti dimëror: Bora në bregdetin e Japonisë Bie reshje dëbore e rëndë në Japoni = Shutterstock Ashtu si shtylla kurrizore e arkipelagut, vargjet malore janë të gjata. Për shkak të këtij vargmali, klima në anën e Paqësorit të arkipelagut japonez dhe anës së detit Japoni janë shumë të ndryshme. Çdo dimër, në anën e detit Japoni të vendit, shumë re të lagura nga Deti i Japonisë bien në përplasje me malet. Këtu, bora bie shpesh. Ndërkohë, në anën e Paqësorit, moti i pastër do të vazhdojë në dimër. Nëse shkoni në zonat në perëndim të vargmalit gjatë dimrit, veçanërisht Hokkaido dhe Honshu verior, do të jeni në gjendje të shihni peisazhe me dëborë. Sezoni i shiut në Japoni: Rreth qershorit Një grua me kimono tradicionale japoneze duke ecur përgjatë afrimit zbukuruar me lulebore të bukur blu (macrophylla) në ...

Lexo më shumë

Tërmeti & Vullkanet në Japoni

bazat

2020 / 5 / 30

Tërmetet & Vullkanet në Japoni

Në Japoni, tërmetet ndodhin shpesh, nga dridhje të vogla që nuk ndihen nga trupi deri në katastrofa të mëdha fatale. Shumë japonezë ndiejnë një ndjenjë krize duke mos ditur kur do të ndodhin fatkeqësitë natyrore. Sigurisht, mundësia për të hasur në të vërtetë një fatkeqësi të madhe natyrore është shumë e ulët. Shumica e njerëzve japonezë kanë qenë në gjendje të jetojnë mbi moshën 80 vjeç. Megjithatë, kjo ndjenjë e krizës ka një ndikim të madh në frymën e Japonisë. Njerëzit nuk mund ta pushtojnë natyrën. Shumë japonezë mendojnë se është e rëndësishme të jetosh në harmoni me natyrën. Në këtë artikull do të diskutoj tërmetet relativisht të fundit dhe shpërthimet vullkanike. Tërmetet në Japoni Nëse do të qëndronit në Japoni për disa vjet, do të përjetonit të paktën një tërmet të vogël për veten tuaj. Ndërtesat japoneze janë krijuar për të mos shembur edhe nëse do të ndodhte një tërmet i madh. Prandaj, nuk ka nevojë të kesh frikë. Sidoqoftë, nëse keni qëndruar në Japoni për dekada, ekziston mundësia për të përjetuar një tërmet të madh. Në vitin 2011, kur ndodhi Tërmeti i Madh i Japonisë së Madhe, unë po punoja në një rrokaqiell në Tokio dhe përjetova ndërtesën që dridhej dhunshëm. Fatkeqësi e madhe e tërmetit në Japoninë Lindore, fatkeqësi e madhe e tërmetit, 11 Mars 2011 Tërmeti i Madh i Japonisë së Madhe (Higashi-Nihon Daishinsai) është një tërmet shumë i madh që goditi Honshu-in verior në 11 mars 2011. Më shumë se 90% e afro 15,000 viktimave vdiq për shkak të tsunamit që ndodhi pas tërmetit. Pas Tërmetit të Madh Hanshin që ndodhi në 1995, ndërtimi i provokuar nga tërmeti është kryer në mënyrë aktive ...

Lexo më shumë

Farë duhet të bëni në rast tajfun ose tërmeti

bazat

2020 / 6 / 8

Tofarë duhet të bëni në rast të një tajbune ose tërmeti në Japoni

Edhe në Japoni, dëmtimi nga tajfunet dhe shirat e mëdha po rritet për shkak të ngrohjes globale. Përveç kësaj, tërmetet ndodhin shpesh në Japoni. Farë duhet të bëni nëse ndodh një tajfun ose një tërmet gjatë udhëtimit në Japoni? Sigurisht, nuk ka gjasa të hasësh një rast të tillë. Sidoqoftë, është një ide e mirë të njihni kundërmasat në rast urgjence. Kështu që, në këtë faqe, unë do të diskutoj se çfarë të bëjmë kur një fatkeqësi natyrore godet në Japoni. Nëse jeni goditur nga një tajfun ose një tërmet i madh tani, shkarkoni aplikacionin e qeverisë japoneze "Këshillat e sigurisë". Në këtë mënyrë ju merrni informacionin më të fundit. Sidoqoftë, sigurohuni që të keni një vend të sigurt për të strehuar. Bisedoni me popullin japonez përreth jush. Megjithëse, në përgjithësi, japonezët nuk janë të mirë të flasin anglisht, nëse keni probleme ata ende dëshirojnë të ndihmojnë. Nëse mund të përdorni kanji (karaktere kineze), mund të komunikoni me ta në këtë mënyrë. Merrni informacion në lidhje me motin dhe tërmetet Typhoon Summer duke goditur aeroportin Okinawa = grilë e mbyllur Kushtojini vëmendje parashikimit të motit! Më kanë thënë udhëtarët nga jashtë që "japonezëve u pëlqen parashikimet e motit". Sigurisht, ne kontrollojmë parashikimin e motit pothuajse çdo ditë. Kjo për shkak se moti japonez ndryshon çdo moment. Japonia ka ndryshime sezonale, si dhe tajfun shpesh nga vera në vjeshtë. Për më tepër, kohët e fundit, dëmtimi nga shiu i madh është rritur për shkak të efekteve të ngrohjes globale. Për më tepër, tërmetet dhe shpërthimet vullkanike ndodhin shpesh në Japoni. Nëse po udhëtoni për në Japoni, unë do të ...

Lexo më shumë

Perandori i Japonisë dhe Flamuri Japonez

bazat

2020 / 5 / 30

Perandori i Japonisë dhe Flamuri Japonez

Kur udhëtoni në Japoni mund të jeni në gjendje të ndjeni një kënaqësi më të thellë nëse do të kishit njohuri themelore të historisë japoneze. Kjo faqe do të përfshijë një përmbledhje të shkurtër të Perandorëve të rëndësishëm në historinë Japoneze. Përveç kësaj, unë do të përfshij informacione në lidhje me flamurin kombëtar të Japonëve. Perandori i Japonisë Pamja e Pallatit Perandorak, Tokio. Japoni = Shutterstock Japonia ka përdorur Sistemin Perandor që nga kohërat antike. Perandori quhet "Tenno" në japonisht. Sipas legjendës, perandori i parë ishte Perandori Jinmu. Thuhet se Perandori Jinmu u kurorëzua rreth vitit 660 para Krishtit por nuk është e sigurt. Pasimi në fron është kryer nga trashëgimia për një kohë të gjatë. Në Kushtetutën e vjetër të miratuar në 1889, Perandori ishte një sovran. Sidoqoftë, në Kushtetutën e re të miratuar në 1946, qytetarëve iu dha fuqia për të sunduar dhe Perandori u bë një "simbol". Sot, Familja Mbretërore, përqendruar te Perandori, është e angazhuar në një punë simbolike. Kjo punë përfshin pjesëmarrjen në ngjarje të brendshme dhe ndërkombëtare. Familja Mbretërore kryen "Ippan Sanga" dy herë në vit për të përshëndetur publikun në Pallatin Perandorak të Tokios. Kjo ndodh në 2 Janar dhe 23 Dhjetor. Në këtë kohë, kaq shumë njerëz vijnë në Pallatin Perandorak për të parë personalisht një pamje të familjes, Video të Rekomanduara rreth Perandorit të Japonisë Flamuri Japonez Flamuri Japonez Flamuri i Japonisë quhet "Hinomaru ". Një rreth i madh i kuq është tërhequr në një sfond të bardhë. Rrethi i kuq përfaqëson lindjen e diellit. Japonezët kanë adhuruar diellin ...

Lexo më shumë

E drejta e autorit © Best of Japan , 2022 Të gjitha të drejtat e rezervuara.